کد مطلب: 26426
تاریخ انتشار : 20 آذر 1397 - 17:56
امروز آخرین اجلاسیه کنگره دو هزار شهید خراسان جنوبی برگزار شد.

به گزارش پیام بشرویه ، 

امروز اجلاسیه نهایی کنگره ملی بزرگداشت 2 هزار شهید استان خراسان جنوبی که از 2 سال قبل برنامه‌ریزی‌ها جهت برگزاری این کنگره آغاز شده بود و پس از ماه‌ها برنامه‌ریزی، تلاش و برگزاری اجلاسیه‌های مختلف به یاد شهدای استان و برگزاری یادواره‌های شهدا در شهرها و روستاهای خراسان‌جنوبی، برگزار شد.

 

در این مدت، بیشتر از همه روزها، خراسان‌جنوبی به عطر دلنواز و روح‌بخش شهدا معطر شد چراکه قرار بود بزرگترین رویداد فرهنگی سال رقم بخورد و ان‌شاءالله که برگزاری کنگره و به یاد شهدابودن همیشه در استان و زندگی ما جاری باشد.

 

صبح امروز بزرگترین رویداد فرهنگی خراسان جنوبی در سال 1397 با رمز "یا حسین علیه‌السلام" آغاز و در حالی به کار خود ادامه داد که میزبان مهمانان کشوری و خارج از سایر کشور بود.

 

سرلشکر جعفری، آیت الله رئیسی، نماینده‌ای از قوه قضائیه، مادر شهید بهروز صبوری ،خانم سوزان اُبری از آمریکا که طی سال‌های اخیر مسلمان شده و یکی از فرزندانش به شهادت رسیده و دکتر تولایی پزشک متخصص ژنتیک برای شناسایی شهدای گمنام از جمله مهمانان ویژه در این مراسم بودند.

 

در راستای کنگره ملی دو هزار شهید خراسان‌جنوبی چندین اجلاسیه و یادواره شهدا برگزارشد و همیشه در همه مراسم جانبازان، ایثارگران و خانواده‌های شهدا افرادی بودند که به طور مستمر و ثابت در این جلسات شرکت کرده و زینت افزای مجالسی بودند که فرزندان و اعضای خانواده خودشان میزبان‌اند.

اولین اجلاسیه‌ای که در راستای کنگره ملی دو هزار شهید خراسان‌جنوبی برگزار شد در تاریخ 6 شهریور ماه جاری به یاد شهدای اهل سنت در شهر اسدیه بود و پس از آن در آبان ماه اجلاسیه شهدای دانشجو، فرهنگیان و دانش آموزان و نیروهای مسلح برگزار و اجلاسیه های بعدی که اجلاسیه شهدای طلبه و روحانیت، کشاورز، شهدای زن ،ایثارگران و یادواره‌ شهدای خراسان‌جنوبی مقیم مشهد در هفته گذشته و روزهای ابتدایی هفته جاری برگزار شد و امروز نیز آخرین اجلاسیه کنگره ملی دو هزار شهید خراسان‌جنوبی به کار خود پایان داد.

 

و اما امروز صبح از ساعات ابتدایی مردم برای حضور در این اجلاسیه  به سمت حسینیه جماران رفته و لحظه به لحظه بر سیل جمعیت مردم عاشق به شهدا افزوده می‌شد.

 

پیر و جوان، زن و مرد، خانواده‌های شهدا، مردم عادی همه و همه از مرکز استان و شهرستان‌ها خود را برای حضور در این مراسم معنوی به حسینیه جماران می‌رساندند.

 

این اجلاسیه علاوه بر مهمانمان نام برده دو مهمان ویژه نیز داشت.مهمانانی که آمده بودند در مراسم همرزمان خود شرکت کنند. مهمانانی که ظاهرا نام و نشان نداشتند و معلوم نبود اهل کدام دیار‌اند اما از همه ما حاضرین در این مراسم با نام و نشان‌تر بوده و مسیرشان مشخص شده بود.

 

این مهمانان دو شهید گمنام تازه تفحص شده بودند وقتی که تابوت این شهدا را وارد حسینیه جماران کردند همه به احترام‌شان بلند شده و با همخوانی این نوحه " شهید گمنام سلام خوش اومدی مسافر من خسته نباشی پهلون" از آین دو شهید استقبال کردند. با حضور شهدای گمنام فضای حسینه متحول و چشمهای بسیار زیادی بارانی شد.

 

پدر و مادرهای پیر شهدا و همسران و فرزندان خردسال شهدا نیز زینت افزای اجلاسیه نهایی بوند شهدایی که اگر نبودند امروز ما نمی‌توانستیم با امنیت و آرامش در این استان و در کشور زندگی کنیم.

 

تصاویر شهدای خراسان‌جنوبی نیز سرتاسر حسینیه جماران و سربندهای "یاحسین (ع)" و "یا زهرا(س)" نیز در این مراسم بسیار دیدنی و زیبا بود. گویی شهدا از آن بالا با خوشحالی و رضایت به هم استانی‌های خود می‌نگرند.

و چه زیبا بود حضور مردم با سربندهای "یا زهرا (س)" ، "رهسپاریم با ولایت تا شهادت" و " لبیک یا خامنه ای" بر پیشانی‌هایشان که  این نیز نمای معنوی زیبایی به این مراسم داده بود.

 

مادران، پدران، همسران و فرزندان شهدایی که با قاب عکس شهید خود در این مراسم حضور داشتند نیز بسیار با عظمت بود و از همه جالب تر پسر بچه‌ای که در بین جمعیت توجه‌ام را به خود جلب کرد حضور فررزند شهید کلاته نایبی با لباس کوچک پلیسی بر تن و در دست داشتن قاب عکس پدر بود.

 

و اما در گوشه و کنار این مراسم بودند مادران، پدران، دختران، همسران و پسران شهدایی که چشم‌هایشان بارانی بود و قطرات اشکی که گونه هایشان را نوازش داده و بی امان بر زمین می‌افتاد. امروز چشم های همه بارانی بود چه خانواده شهید بودند و چه نبودند.

 

مادر شهید بهروز صبوری که از جمله مهمانان حاضر در این اجلاسیه بود که درکنار تابوت دو شهید گمنام به یاد بهنامش که پس از 31 سال استخوان‌های پایش پیدا شده بود، گفت: ان شاءالله که این شهدا نیز شناسایی و خانواده های خود را پیدا کنند. مادر شهید گمنام بودن سخت است.

 

از دیگر مهمانان حاضر در این مراسم خانم سوزان اُبری  بانوی تازه مسلمان شده اهل آمریکا بود که حال نامش صدیقه فرقان است حضور داشت این خانم نیز مادر یک شهید بود.

 

نقاشی تمثال اولین شهید مدافع حرم خراسان جنوبی "مرتضی بصیری پور" و" شهید آهنی"در کنار سن نیز از دیگر برنامه‌هایی بود که در حاشیه این مراسم انجام شد.

اجرای دو مجری که یک نفر به عنوان بیسیم‌چی در میدان بود و مداحی‌هایی که در بین مراسم توسط این بیسیم‌چی اجرا می‌شد نیز بسیار زیبا و روح بخش بود که از جمله آن مداحی ها می‌توان به نوحه" منم باید برم آره برم سرم بره نزارم هیچ حرومی طرف حرم بره"، " از حرم تا قتلگه زینب صدا میزد حسین" اشاره کرد.

 

در قسمتی از مراسم مجری مادران شهیدان کاوه، صبوری، مادر شهید آمریکایی و مادر شهید بصیری پور را دعوت کرد که برای دقایقی در کنار شهدای گمنام حضور داشته باشند. وقتی مادر شهید بصیری پور را برای حضور دعوت کرد برایش این نوحه را خواند "منم یه مادرم پسرمو دوسش دارم، ولی جوونمو به دست بی بی می‌سپارم بی بی قبول کنه بشه مدافع حرم" مادر شهید بصیری پور که از ابتدای جلسه در یک دست عکس مرتضایش را داشت و با دست دیگر مدام اشکهایش را از روی گونه هایش پاک می‌کرد با شنیدن این چند بیت در کنار شهدای گمنام دلش برای مرتضایش پر کشید و گریه امانش را بریده بود.

 

نکته مورد توجه دیگر در این مراسم سراسر نور و معنوی خبر از برگزاری دو جشن تولد در بهمن ماه بود یکی پیروزی انقلاب اسلامی و جشن تولد دیگر تولد طاها بصیری پور فرزند مدافع حرم خراسان‌جنوبی که امسال پدرش نیست که تولدش را به فرزند دلبندش که به او سفارش کرده از "جناب عالی درخواست دارم مراقب قلب من، یعنی مادرت باشی" به او تبریک بگوید اما امسال همه اهالی خراسان‌جنوبی تولد محمد طاها  را به او و مادرش تبریک خواهند گفت.

در همان ساعات ابتدایی سالن اصلی بسیار شلوغ شده بود و مردم را برای رفتن به سالن شماره دو راهنمایی می‌کردند اما عاشقان به شهدا و ارداتمندان خراسان جنوبی بیش از این فضا و مکان بوده و بسیاری نیز در محوطه و بیرون از دو سالن نشسته بودند.

 

فضای آخرین اجلاسیه کنگره دو هزار شهید خراسان‌جنوبی معطر به وجود پرچم مطهر رضوی نیز بود.

 

کم‌کم مراسم داشت به لحظات پایانی خود نزدیک می‌شد و وقت اذان و نماز فرا می‌رسید نمازی که ابا عبدالله الحسین (ع) و شهدا برای احیای این فریضه مهم ایستادگی کرده و امام حسین(ع) در آخرین لحظات عمر خود در ظهر عاشورا نماز اول وقت خود را ادا کرد. حضار به احترام اباعبدالله(ع) قیام کرده دست ادب بر سینه گذاشته و همه با هم گفتند السلام علیک یا ابا عبدالله (ص) و در آستانه شندین گلبانگ اذان ظهر به وقت بیرجند با قرائت دعای فرج برای تعجیل در ظهور منجی عالم بشریت دعا کرده و پس از آن موذن گفت الله اکبر و الله اکبر ...

انتهای پیام/127

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.