کد مطلب: 26331
تاریخ انتشار : 14 شهر 1397 - 09:57
حوزه اشتغال ذیل قرارگاه پیشرفت و آبادانی برای ماندگاری جمعیت در مرزهای خراسان جنوبی با توزیع جوجه بومی اصلاح شده زمینه اشتغال مرز نشیینان را فراهم کرده است.

به گزارش پیام بشرویه ، اشتغال، خود کفایی، معیشت، اقتصاد مقاومتی،اشتغال پایدار و ماندگاری در روستاها کلید واژه هایی است که چند سالی شده در قالب شعار سال، تاکید مقام معظم رهبری در سخنرانی ها و به عنوان دغدغه های مسئولان عنوان می‌شود.

 

در این سال‌هایی که خشکسالی و قهر طبیعت امان مردم مرز نشین روستایی را بریده است،اشتغال پایدار در روستاها برای ماندگاری جمعیت در مرز و وجود منبع درآمد برای مرزنشینان بسیار ضروری است.

 

مرزنشینان غیور خراسان جنوبی در جای جای استان حفاظت و حراست از مرز را وظیفه خود دانسته و با وجود اینکه نبض زندگی در روستاهای مرزی به شماره افتاده حاضر به ترک مرز نیستند.

 

در این شرایط سخت اقتصادی که به تعبیر مقام معظم رهبری از آن به "جنگ اقتصادی" نام برده می‌شود لازم است مسئولان برای کم کردن گوشه ای از مشکلات مرز نشینان تلاش کرده و زمینه کسب درآمد آنها را در این شرایطی که به واسطه خسکسالی کار کشاورزی و دامداری از بین رفته را فراهم کنند.

بنا بر دستور مقام معظم رهبری با توجه به دغدغه ایشان برای رفع مشکلات مرز نشینان چند سالی است قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه پاسداران در کنار بسیج سازندگی برای کم کردن مشکلات مرزنشینان در کشور تشکیل شده است.

 

هدف از تشکیل قرارگاه پیشرفت و آبادانی محرومیت زدایی در روستاهای مرزی است و در خراسان جنوبی نیز بر این اساس روستاهای 6 دهستان در چهار شهرستان مرزی درمیان، سربیشه، نهبندان و زیرکوه مورد هدف قرارگاه پیشرفت و آبادانی است.

 

قرارگاه پیشرفت و آبادانی در حوزه های اشتغال و معیشت، فرهنگی، تعیلم و تربیت، بهداشت و سلامت و عمرانی فعالیت داشته و تا کنون در این حوزه ها در روستاهای مورد هدف اقدامات قابل توجهی انجام داده است.

 

حوزه اشتغال و معیشت نیز یکی از حوزه هایی است که در این شرایط اقتصادی برای مردم روستایی بسیار حائز اهمیت است و بر این اساس قرارگاه پیشرفت و آبادانی اقدامات خوبی برای اشتغال پایدار روستایی انجام داده که از جمله آن می‌توان به توزیع جوجه اصلاح شده بومی برای پرورش در بین مردم روستایی اشاره کرد.

 

به این منظور یک روز برای توزیع جوجه بومی اصلاح شده در شهرک عشایری ولیعصر شهر درح شهرستان سربیشه با جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی خراسان جنوبی همراه شدیم که از نزدیک در جریان اقدامات حوزه اشتغال قرار گیریم.

 

در ابتدای ورود به شهرک عشایری ولیعصر شهر درح به حسینیه ای رفتیم که مردم برای دریافت جوجه حضور داشتند و لازم بود قبل از دریافت جوجه در کلاس آموزشی مراقبت های درمانی برای پرورش جوجه که توسط  دامپزشک مربوطه در حال ارائه بود حضور داشته باشند.

 

نکته قابل توجه در این شهرک عشایری حضور حداکثری بانوان برای دریافت جوجه بود و این نشان می‌داد که اینگونه اشتغال ها برای بانوان روستایی بسیار موثر است و بانوان در کنار کار خانه می‌توانند در زمینه کسب درآمد برای خانواده نقش داشته باشند.

مهدی هنری جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی خراسان جنوبی در گفت و گو با خاورستان، در حاشیه توزیع جوجه اصلاح شده بومی در شهرک عشایری ولیعصر شهر درح اظهار کرد: یکی از برنامه های قرارگاه پیشرفت و آبادانی در زمینه اشتغال توجه به موضوع معیشت خانوارهای روستایی است.

 

وی افزود: به همین خاطر طرح های معیشت محور در برنامه های های قرارگاه قرار گرفته است که بر اساس آن بتوانیم خیلی از نیازهای های اساسی مردم را در روستاها توسط خود مردم روستایی تامین کنیم.

 

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی خراسان جنوبی بیان کرد: گذشته در روستاها شاهد تولیدات زیادی بودیم که حتی به شهرها فرستاده می‌شد و هم اکنون پس از مدتی این موضوع کمرنگ شده است.

 

هنری عنوان کرد: بر این اساس به این فکر افتادیم برای ترویج این موضوع به صورت پایلوت در تعدادی از روستاهای دهستان های قرارگاه پیشرفت و آبادانی توزیع جوجه اصلاح شده بومی را داشته باشیم.

 

وی اظهار کرد:حدود یک ماه قبل با یکی از تولید کنندگان در این زمینه وارد مذاکره شدیم و قراردادی منعقد شد.

 

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی خراسان جنوبی گفت: این جوجه ها نیاز دارد بعد از گذشت حدود یک ماه مورد مراقبت های اولیه قرار گرفته و واکسیناسیون مورد نیاز جوجه ها انجام شود.

 

هنری گفت: پس از واکسیناسیون جوجه ها بین مردم توزیع می‌شود و ما در شهرک ولیعصر شهر درح شهرستان سربیشه کار توزیع جوجه را آغاز کرده ایم.

وی عنوان کرد: برای 6 دهستان قرارگاه پیشرفت و آبادانی حدود 7 هزار قطعه جوجه را پیش بینی کرده ایم که در فاز اول به صورت پایلوت توزیع شود و هم اکنون در هر دهستان در روستاهایی که به طور ویژه بحث اشتغال را در حال پیگیری هستیم این موضوع در حال انجام است.

 

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی خراسان جنوبی اظهار کرد: خوشبختاته استقبال بسیار خوبی از طرف مردم برای دریافت این جوجه ها شده و هزینه پرداخت شده برای این جوجه ها از طرف مردم نیز به صورت نصف قیمت بوده است.

 

هنری بیان کرد: قرارگاه پیشرفت و آبادانی پس از توزیع جوجه ها نیز در زمینه های سایر موارد پزشکی و درمانی تا زمان رشد جوجه ها از افرادی که جوجه دریافت کرده اند پشتیبانی و حمایت می‌کند.

 

وی با بیان اینکه برای توزیع این جوجه ها همه نکات قبل از توزیع رعایت می‌شود، گفت: قبل از توزیع جوجه ها نیز یک دوره آموزشی یک ساعته برای اهالی روستا توسط دکتر دامپزشک تشریح و توضیح داده می‌شود که اگر مردم در حین پرورش جوجه ها به مشکل و بیماری برخورد کردند اطلاعات کامل را برای رفع مشکلات داشته باشند.

 

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی خراسان جنوبی عنوان کرد: با توجه به استقبال خوب مردم این طرح در آینده گسترش پیدا خواهد کرد و در روستاهای بیشتر و بین افراد بیشتری جوجه توزیع خواهد شد.

 

هنری عنوان کرد: هدف این است که با تامین نیازهای اساسی روستائیان توسط خود روستائیان به این سمت برویم که با گسترش این طرح بتوانیم بخشی از نیازمندی های شهری و خانواده های شهری را نیز از طریق روستاها تامین کنیم و این خود باعث اشتغال پایدار روستایی و ماندگاری در روستاهای مرزی خواهد شد.

 

وی اظهار کرد: جوجه های توزیع شده جوجه مرغ تخم گذار هستند که با اصلاح نژادی که انجام شده است تعداد تخم گذاری آنها نیز افزایش خواهد داشت و نوع مرغ بومی محل و سازگار با محیط است.

 

جانشین قرار گاه پیشرفت و آبادانی خراسان جنوبی گفت: در هر یک از این روستاها یک شبکه مردمی برای بحث طیور شکل گرفته و این موضوع را رصد می‌کند با شناسایی افرادی که برای دریافت جوجه ها ثبت نام و جوجه دریافت کرده اند اطلاعات افراد را ثبت کرده که برای مراحل بعدی مورد حمایت قرار گیرند.

 

هنری گفت: بعد از اینکه تولیدات این خانواده ها مازاد بر نیاز شد هماهنگی های لازم را برای اتصال این شبکه به شبکه هایی که در شهرها در حال شکل دهی هستیم خواهیم داشت که بتوانیم مازاد بر نیاز تولیدات را در شهرها به فروش برسانیم.

 

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر این طرح را به صورت پایلوت در روستاهای 6 دهستان مورد هدف قرارگاه پیشرفت و آبادانی اجرایی کرده ایم و چنانکه همه مواردی که برای این طرح در این روستاها در نظر گرفته شده است با موفقیت انجام شود برای گسترش این کار در سایر روستاهای استان نیز اقدام خواهیم کرد.

حسینی یکی از اهالی شهرک عشایری ولیعصر درح در گفت و گو با خاورستان،اظهار کرد:در سالهای گذشته ما به واسطه عشایر بودن دامدار بوده و دام و طیور و حتی شتر داشته و درآمد زندگی ما از طریق دامداری بوده است.

 

وی افزود: اما طی سالهای گذشته و به واسطه خشکسالی دام های ما کم شده و از طرفی چون مراتع  علوفه ای برای تامین دام نداشته و هزینه تامین علوفه هم اکنون برای ما سنگین است این اقدام قرارگاه پیشرفت و آبادانی برای فراهم شدن زمینه اشتغال ما روستائیان بسیار خوب است.

 

این فرد بیان کرد: جوجه هایی که از طرف قرارگاه پیشرفت و آبادانی برای پرورش در شهرک عشایری ولیعصر توزیع می‌شود بومی محل بوده و توانایی سازگاری با شرایط محیطی این منطقه را دارند.

 

حسینی با بیان اینکه ما در گذشته نیز پرورش مرغ داشته ایم،گفت:قرارگاه پیشرفت و آبادانی این جوجه ها اصلاح شده بومی را با نصف قیمت در اختیار ما قرار می‌دهد.

 

وی اظهار کرد: اینکه این جوجه ها با نصف قیمت در اختیار ما قرار می‌گیرد و از طرف دیگر بازه زمانی تخم گذاری آنها بیشتر است برای درآمد زایی ما خیلی خوب است و جا دارد از این بابت از قرارگاه پیشرفت و آبادانی خراسان جنوبی تشکر کنم.

 

خانم حسینی یکی دیگر از اهالی شهرک عشایری ولیعصر در گفت و گو با خاورستان،اظهار کرد: زنان شهرک عشایری نیز در کنار مردان برای گذران زندگی تلاش می‌کنند.

 

وی با بیان اینکه من در گذشته دامدار بوده ام و هم اکنون به واسطه خشکسالی دامی برایم نمانده است،گفت: این اقدام قرارگاه پیشرفت و آبادانی برای من که سال‌ها با دام و طیور سر و کار داشته ام خیلی خوب است.

 

این فرد اظهار کرد: اغلب بانوان در شهرک عشایری مشغول به کار بافت فرش هستند و پرورش مرغ برای خانواده های عشایری در کنار سایر کارهای خانه زمینه منبع درآمدی هر چند اندک است.

 

وی خاطرنشان کرد: برای من همین‌که تخم مرغ مورد نیاز خانواده را با پرورش جوجه های که دریافت کرده ام تأمین کنم و از شهر خریداری نکنم کافی است چرا که خود باعث کاهش هزینه هایی می‌شود.

 

 

 

 

گزارش از سمیه سلیمانی و حسین ترشابی

 

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.