کد مطلب: 26178
تاریخ انتشار : 20 خرد 1397 - 17:01
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی خبر داد:
کارگاه میناکاری در بشرویه راه اندازی میشود
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: کارگاه میناکاری که یکی از صنایع دستی دیر پای است در بشرویه راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش پیام بشرویه ، حسن رمضانی صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته صنایع دستی برگزار شد اظهار داشت: در راستای گرامیداشت هفته صنایع دستی برنامه‌های مختلفی در استان خراسان جنوبی در نظر گرفته شده که در این راستا 15 عنوان برنامه در دستور کار است.

وی با بیان اینکه تقدیر از هنرمندان دارای نشان ملی در سطح استان یکی از این برنامه‌ها است افزود: شب بازارهای صنایع دستی در طول هفته صنایع دستی در 11 شهرستان خراسان جنوبی برپا می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: شب بازارها با هدف معرفی صنایع دستی برگزار شده و امیداریم استقبال خوبی از شب بازارها شود و از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده دیدار صنعتگران، هنرمندان با مقامات مختلف استان است.

رمضانی با بیان اینکه طرحی به عنوان خداقوت صنعتگر و بازدید در جریان کمبودها از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته برای هفته صنایع دستی است، افزود: برپایی سیاه چادر عشایری، سوغات صنایع دستی و با توجه به اینکه ایام سفرهای تابستانی پیش رو داریم در سطح شهرستان بیرجند و به ویژه شهرستان‌هایی که بیشتر در معرض سفر هستند برپایی سیاه چادر عشایری مدنظر است.

وی با بیان اینکه در روستای حاجی‌ آباد بیرجند مرکز آموزشی تولیدی نساجی سنتی افتتاح می‌شود اظهار داشت: راه‌اندازی اتاق فکر در حوزه صنایع دستی با مشارکت محققان، هنرمندان و صنعتگرانی که سال‌ها در این حوزه فعال هستند از دیگر برنامه‌ها است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: کارگاه میناکاری که یکی از صنایع دستی دیر پای است در بشرویه راه‌اندازی می‌شود و تاکنون در استان خراسان جنوبی در این رشته استقبال خوبی صورت گرفته و در شهرستان قاین مرکز آموزشی تولید صنایع دستی را داریم.

رمضانی افزود: همایش یک روزه بانوان صنعتگر در شهرستان فردوس، ایجاد روز بازار صنایع دستی در شهرستان فردوس، ایجاد روز بازار در کنار شب بازار کمک زیادی به معرفی و فروش صنایع دستی دارد و افتتاح نمایشگاه دائمی صنایع دستی در شهرستان نهبندان، برپایی نمایشگاه عکس صنایع دستی در بشرویه از جمله برنامه‌ها است.

وی با بیان اینکه سال گذشته برنامه‌های مختلفی از جمله ثبت ملی روستای خراشاد به عنوان روستای ملی حوله بافی و ثبت جهانی آن هم در دست اقدام است افزود: برپایی کمپین تخصصی صادرات خرده فروشی صنایع دستی از دیگر برنامه‌ها است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با بیان اینکه امسال نمایشگاه سراسری صنایع دستی در آذرماه برگزار می‌شود افزود: دومین نمایشگاه منطقه‌ای صنایع دستی در شهرستان قاین از 5 تا 11 آذرماه برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: امسال حضور صنعتگران را در نمایشگاه‌های خارجی از جمله توکیو و در مسکو داشته و در زمینه تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در فلورانس ایتالیا خواهیم داشت که حضور جهانی هنرمندان استان نشانه خوبی است تا ظرفیت‌های خراسان جنوبی معرفی شود.

رمضانی گفت: دبیرخانه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی سال گذشته در خوسف راه‌اندازی شد و اولین سایت فروش در حوزه تراش سنگ قیمتی و نیمه قیمتی در شهرستان فردوس را شاهد بودیم و سال گذشته 200 نفر آموزش‌های مختلف صنایع دستی را دریافت کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با بیان اینکه 3 خانه صنایع دستی در شهرستان‌های بیرجند، قاین و فردوس داریم افزود: 25 مرکز آموزشی صنایع دستی در استان خراسان جنوبی داریم و در سال گذشته توانسته‌ایم 8 رشته از جمله نمدمالی، گیوه‌بافی، پخل‌بافی، برک بافی و سوزن دوزی را احیا کنیم.

وی بیان کرد: سال گذشته 839 هزار دلار صادرات صنایع دستی داشتیم و سال آینده قرار است با همکاری مالک کاروان سرای قدیمی به نام "سرای خرازی"  که بازار بیرجند واقع شده است تمام واحدهای آن در اختیار هنرمندان صنایع دستی قرار گیرد تا به طور دائم در آنجا مشغول به فعالیت باشند.

 

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.