کد مطلب: 25802
تاریخ انتشار : 27 دى 1396 - 18:06
به گفته مدیرکل منابع طبیعی خراسان‌جنوبی گفت چهار پروژه بین‌المللی در حوزه منابع طبیعی خراسان‌جنوبی به تصویب رسیده که یکی از این پروژه ها در بشرویه اجرا می شود.

به گزارش پیام بشرویه ، 

"علیرضا نصرآبادی" امروز در نشست خبری با اعلام این خبر گفت: امروزه چه در عرصه ملی و چه بین‌المللی با مسائلی چون تغییر اقلیم، گرمایش زمین، کاهش فضای سبز، خشکسالی و فرسایش خاک رو به رو هستیم.

وی اظهار کرد: همه این مسائل به طور طبیعی عامل مهاجرت روستائیان به شهر و افزایش جمعیت حاشیه نشین شهرها شده است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی بیان کرد: در کشور ما نیز وضعیت منابع طبیعی مطلوب نیست و با ومواردی چون شن‌های روان و خشکسالی مواجه هستیم.

نصرآبادی ادامه داد: در ایران ما تنها یک هفتم سرانه جنگل دنیا را داریم و به لحاظ حجم آب شیرین نیز با کاهش شدید رو به رو هستیم ولی از طرف دیگر عرصه‌های بیابانی ما ۴ برابر مقیاس جهانی است.

وی افزود: در خراسان‌جنوبی نیز شرایط شدیدتر است چرا که از دو طرف به دو کویر منتهی می‌شویم و با بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و خشکسالی‌های پی در پی مواجه هستیم که وضعیت منابع طبیعی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری خراسان‌جنوبی گفت: کم آبی با خود کاهش کیفیت آب و شوری زمین و در نتیجه کاهش مراتع و کاهش درآمد روستائیان را به همراه دارد.

نصرآبادی اظهار کرد: در این راستا برخی کشورهای توسعه یافته با همکاری سازمان‌های جهانی چون دفتر عمران ملل متحد پروژه‌هایی را در راستای  کاهش گازهای آلاینده جو و افزایش پوشش گیاهی انجام داده‌اند.

وی بیان کرد: طبیعی است که وقتی از کشاور می‌خواهیم استفاده دام او از مراتع کمتر باشد برای افزایش درآمدش باید شغل‌های جایگزین به او پیشنهاد دهیم که عروسک‌سازی، عرق‌گیری از گیاهان دارویی و تولید قارچ از جمله این مشاغل هستند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی با اشاره به اجرای ۴ پروژه بین‌المللی در راستای کاهش گازهای آلاینده جو و افزایش پوشش گیاهی گفت: ۴ پروژه بین المللی دیگر نیز به تصویب رسیده است که در صورت تأمین اعتبار سال ۹۷ اجرایی می‌شود.

نصر آبادی اظهار کرد: این پروژه‌ها در شهرهای بشرویه، سربیشه، سرایان و طبس اجرا می‌شود که امیدواریم در راستای حفاظت از محیط زیست مؤثر واقع شود.

وی با اشاره به پروژه موفق بین‌المللی ترسیب کربن در سربیشه یادآور شد: این پروژه ۲۰۰ مورد بازدید کارشناسان بین‌المللی قرار گرفت.

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.