اخبار شهرستان

تازه ترین مطالب

کد مطلب: 25767
تاریخ انتشار : 20 دى 1396 - 10:54
رئیس شبکه دامپزشکی بشرویه گفت:در راستای برنامه ملی پایش آنفلوانزای فوق حاد عملیات نمونه‌گیری خون از طیور صنعتی شهرستان اجرا شد.

به گزارش پیام بشرویه ، "دکتر سید حمید عبدی " در گفتگو با خبرنگار پیام بشرویه از اجرای طرح پایش آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان  در بشرویه خبر داد.

 

وی با اعلام این خبر خاطر نشان کرد: در راستای برنامه ملی پایش آنفلوانزای فوق حاد عملیات نمونه‌گیری خون از طیور صنعتی شهرستان اجرا شد.

 

رئیس شبکه دامپزشکی بشرویه با بیان اینکه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بیماری حاد و کشنده طیور است که قابل انتقال به انسان است و بروز آن تبعاتی در جامعه دارد افزود: شهروندان باید از تماس با پرندگان زنده و خرید از مراکز زنده فروشی پرهیز کنند و هر گونه تلفات غیرطبیعی در پرندگان اعم از اهلی و وحشی را به شبکه دامپزشکی گزارش دهند.

 

وی علائم ظاهری این بیماری را شروع ناگهانی تلفات ، پژمردگی و دور هم جمع شدن گله، کاهش شدید مصرف دان، افت ناگهانی و شدید تولید تخم مرغ روزانه ، علائم تنفسی حاد، سیاه شدن و خونریزی تاج، ریش و ساق پا اعلام کرد.

 

عبدی خاطرنشان کرد : پرندگان مهاجر همواره به عنوان یکی از عوامل اصلی در انتقال بیماری‌ها حائز اهمیت هستند و می‌توانند عامل بیماری را انتقال دهند بنابراین برای جلوگیری از ورود و تماس این پرندگان باید تمام منافذ و دریچه‌های ورود پرندگان آزاد پرواز به داخل سالن مرغداری و انباردان مسدود شود.

 

رئیس شبکه دامپزشکی بشرویه به مرغداران توصیه کرد که پاکسازی و ضدعفونی کامل سالن و تجهیزات آن پیش از جوجه‌ریزی، عدم پرورش طیور در سنین مختلف در یک واحد مرغداری، دفن بهداشتی تلفات یا سوزاندان لاشه‌ها ، اعلام هر گونه علائم مشکوک و تلفات غیرعادی به شبکه دامپزشکی ، دریافت مجوز سلامت گله از شبکه دامپزشکی پیش از بارگیری از مهم‌ترین نکاتی هستند که باید همه مرغداران رعایت کنند.

 

این مسئول تصریح کرد: بعد از انجام نمونه گیری توسط اکیپ های نمونه بردار و ارسال به آزمایشگاه اداره کل ، آزمایشات لازم انجام خواهد گرفت .

 

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.