کد مطلب: 25753
تاریخ انتشار : 18 دى 1396 - 21:53
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: بذر خارشتر و گیاه آنغوزه برای شترداران استان به صورت رایگان در اختیار قرار می‌گیرد.

به گزارش پیام بشرویه ،  به نقل از روابط‌عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی، هاشم ولی‌پورمطلق در گردهمایی مشکلات و ارائه راهکارهای مناسب در عرضه و تقاضای شیر شتر، با اشاره به ایجاد میز خدمت در خصوص حل مشکلات شترداران استان گفت: یکی از مسائل جدی و مهم در حوزه کشاورزی استان رسیدگی به مشکلات بهره‌برداران این بخش در تمامی زمینه‌ها می‌باشد.

وی افزود: ما از نزدیک با مشکلات شترداران استان آشنا هستیم اما این نشست در خصوص ارائه راهکارهای مناسب برای رفع این موانع است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی به تخصیص سهمیه جو از طریق اتحادیه‌های عشایری و دامداران آریان اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی تعاونی شترداران در شهرستان‌ها برای پیگیری مطالبات این عزیزان، یکی از راه‌هایی است که می‌تواند تعامل خوبی را بین متولیان بخش کشاورزی که ما هستیم و شترداران استان ایجاد کند تا با حضور خود این قشر زحمتکش، به بررسی مسائل مربوط به شترداران استان بپردازیم.

ولی‌پورمطلق عنوان کرد: با توجه به شرایط اقلیمی و خشکسالی‌های چندین ساله، می‌توان از بذور مختلف نظیر بذر خارشتر و یا گیاه آنغوزه برای تأمین خوراک مورد نیاز شتر استان پرداخت.

وی همچنین اضافه کرد: بذر خارشتر به آب‌دهی زیادی نیاز ندارد و در همان ابتدای کاشت باید دو دوره، آب مورد نیاز آن تأمین شود و بعد به عنوان مراتعی جهت چرای شتر، به بهره‌برداری برسد، ضمن اینکه با همزمان‌سازی کاشت خارشتر با دوره‌های بارندگی، نیاز آبی آن کمتر نیز می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی از در اختیار گذاشتن رایگان بذر خارشتر و گیاه آنغوزه برای شترداران خبر داد و گفت: قیمت هر کیلو بذر خارشتر بالغ بر 800 هزار ریال و همچنین گیاه آنغوزه برای هر کیلو بالغ بر 200 هزار ریال است که ما بر حسب میزان کاشت، آن را بصورت رایگان در اختیار شترداران استان قرار می دهیم.

ولی‌پور مطلق افزود: برای رفع بخشی از مشکلات شترداران استان تسهیلات شش درصدی ویژه کشاورزی را برای افرادی که به لحاظ منابع آبی یا آبشخور شتر با مشکل روبرو هستند، در نظر گرفته‌ایم که به آنها اختصاص خواهد گرفت.

وی در بخشی از صحبت‌های خود به مدیران شهرستان‌ها و مدیران عامل اتحادیه‌های شترداران تأکید کرد: با کمک شترداران هر منطقه لکه‌های مناسب برای کشت و بهره‌برداری به عنوان مراتع، پیدا و معرفی نمایند تا اقدامات لازم بر روی آن لکه‌ها صورت پذیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی در پایان با بیان اینکه ما تمام تلاش خود را برای رفع موانع و مشکلات شترداران استان انجام خواهیم داد، افزود: با هماهنگی‌های بعمل آمده با شرکت‌های فرآورده‌های لبنی، مقرر گردیده که آنها شیر شتر را به ازای هر کیلو به قیمت 70 هزار ریال خریداری نمایند.

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.