کد مطلب: 25725
تاریخ انتشار : 14 دى 1396 - 17:58
مسئول مرکز زلزله نگاری بیرجند با بیان اینکه در ۵۰ سال گذشته در خراسان جنوبی ۴ زلزله بالای ۷ ریشتر رخ داده که زنگ خطری برای آمادگی در برابر زلزله است گفت: در خراسان جنوبی از ابتدای سال بیش از ۱۰۰ زمین لرزه ثبت شده است.

به گزارش پیام بشرویه ، علی هاشمی ظهر امروز در کارگاه آموزش مدیریت بحران ویژه مدیران، دهیاران و اعضای شورای اسلامی که در محل سالن بخشداری مرکزی شهرستان بیرجند برگزار شد اظهار داشت: بیش از 40 نوع بلایای طبیعی در جهان شناخته شده است که بیش از 30 نوع از این بلایا در ایران رخ می‌دهد.

وی افزود:  زلزله، خشکسالی،رانش و فرونشست زمین و طوفان از مهمترین این نوع بلایای است که در خراسان جنوبی رخ می‌دهد.

مسئول مرکز  زلزله نگاری بیرجند گفت: زمین لرزه مخرب‌ترین نوع از بلایای طبیعی است که  به صورت اتفاقی رخ می‌دهد و منشاء زمین لرزه‌ها در این حرکت صفحه عربستان است که پس از برخورد با صفحه ایران در داخل کشور انرژی آن آزاد می‌شود و باعث وقوع زمین لرزه می‌شود.

هاشمی افزود: در طول سال در کشور بیش از 20 تا 100 هزار زمین لرزه ثبت می‌شود که در خراسان جنوبی از ابتدای سال بیش از 100 زمین لرزه ثبت شده است و در 50 سال گذشته در این استان 4 زلزله بالای 7 ریشتر به وقوع پیوسته است که این زنگ هشداری است تا همیشه آمادگی مقابله با زمین لرزه‌ها را داشته باشیم.

مسئول مرکز لرزه نگاری بیرجند زمین لرزه‌ها را یکی از نعمت‌های پروردگار دانست و افزود: زمین لرزه باعث به وجود آمدن چهار فصل و رشته کوه‌ها و به سطح زمین آمدن معادن فلزات شده است.

هاشمی کم عمق بودن زمین لرزه‌ها، نزدیک بودن به گسل‌ها و ساخت سازهای غیر اصولی و نداشتن اطلاعات کافی در خصوص رویاروی با زلزله را از مهمترین عوامل بروز بیشترین تلفات تخریب‌ها دانست و تاکید کرد: ساخت و سازها باید دقت شود که بر روی خط گسل احداث نشود و هیچ سازه‌ای بر روی خط گسل مقاوم نخواهد بود و در مقابل زلزله تخریب خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.