کد مطلب: 25682
تاریخ انتشار : 2 دى 1396 - 17:56
یادداشت وارده به پیام بشرویه:
کمک به صندوق بازنشستگی از جیب معلمان ؟!
وزارت آموزش و پرورش همیشه چند گام از مطالبات معلمان عقب تر است ، چند هفته ای است که چالش جدیدی فراروی این قشر خدوم خودنمایی می کند .

به گزارش پیام بشرویه ، 

ظاهراً قرار نیست چالش های مالی دست از گریبان فرهنگیان بردارند .

درحالی که وزارت آموزش و پرورش همیشه چند گام از مطالبات معلمان عقب تر است ، چند هفته ای است که چالش جدیدی فراروی این قشر خدوم خودنمایی می کند .

قضیه از این قرار است که طبق بخشنامه شماره 5/710 مورخ 10/3/96 معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش به ادارات کل آموزش و پرورش استانها که به تازگی نیز وارد فاز اجرایی شده است ، معلمان شاغل می توانند به منظور احتساب سنواتی که بصورت غیر رسمی (حق التدریس) در خدمت آموزش و پرورش بوده اند ، با پرداخت سهم کارمند و دولت (!!) بصورت یکجا و یا اقساط ماهیانه (البته نهایتاً به تعداد سنوات مورد تقاضا) در حق صندوق بازنشستگی ، نسبت به احتساب این سال ها به عنوان سنوات خدمتی شان اقدام نمایند.

مشکل آنجاست که ارقام محاسبه شده توسط ادارات آموزش و پرورش ،که نحوه و درصد محاسبه آن نیز بصورت شفاف اعلام نشده ، بسیار بیشتر از توان مالی قاطبه معلمان است . از آنجا که طبق فرمول اعلام نشده (!) ، برای هر سال سابقه ، نزدیک به 3 میلیون تومان مطالبه شده ، فردی که حدود 4 سابقه حق التدریسی داشته باشد مبلغی در حدود 12 میلیون تومان ، آنهم حداکثر در مدت 4 ماه باید بپردازد !

اکنون مشخص نیست نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی که چنین قانونی را به تصویب رسانده اند آیا هرگز از خود پرسیده اند معلمی که در طول یک سال و با احتساب کسورات متعدد حدود 15 میلیون تومان دریافتی دارد ، چگونه می تواند در عرض 4 ماه 12 میلیون تومان بپردازد ؟ آیا این پاداش کسانی است که سال هایی از عمر خود را با حقوق هایی بسیار اندک و بدون هرگونه مزایایی و با شرح وظایفی همسان با نیروهای رسمی در خدمت آموزش و پرورش گذرانده اند ؟

با کدام منطق و عدالتی سازگار است معلمی را که در طول چند سال خدمت غیر رسمی خود ، کمتر از 2 میلیون تومان حقوق گرفته را مجبور سازند بابت سنوات بازنشستگی آن ، 3 میلیون تومان ، آنهم بابت سهم دولت و خودش یکجا پول بپردازد ؟

آیا همزمان شدن این قضایا با اعلام بحرانی شدن وضعیت صندوق بازنشستگی کشوری به دلیل کم شدن نسبت شاغلان به تعداد بازنشستگان صندوق ، نمی تواند حامل پیام خاصی باشد ؟ آیا شایسته است که دولت و مجلس برای نجات صندوق بازنشستگی و یا حداقل کمک به رفع بخشی از مشکلات مالی آن ، دست در جیب معلمان نمایند ؟ آیا این عدالت است که تاوان سوء مدیریت مدیران گذشته و حال صندوق مذکور را ، قشر مظلوم معلمان بپردازند ؟ مدیریت شرکت های زیرمجموعه و سرمایه گذاری مطمئن منابع صندوق ، بر عهده معلمان نبوده است که اکنون نیز آنها بخواهند ضرر و زیان ناشی از اهمال کاری خویش را پرداخت نمایند ! خسارت های ناشی از رانت خواری مدیران فاسد در صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه و فشارهای روانی ناشی از آن برای قاطبه این قشر کم نبود که حالا هم بخواهند مصائب صندوقی دیگر را نیز تحمل نمایند ؟!

نویسنده : محمدرضا هادی نژاد

مسولیت انتشار مطالب تحت عنوان"یادداشت" صرفا بر عهده نویسنده و نگارنده مطلب می باشد و پیام بشرویه فقط منتشر کننده است.

نظرات کاربران

با سلام لازم است یادآوری کنم این مبالغ که جهت حق بیمه دوران حق التدریسی این معلمین مطالبه شده برخلاف قانون اساسی جمهوری اسلامی است . زیرا حق التدریس بودن دلیل کاملا غیرموجهی برای بیمه نکردن معلمین بوده است. اصل ۲۹ قانون اساسی برخورداری از تأمین اجتماعی از نظر بازنشستگی، بیکاری، پیری، ازکارافتادگی، بی‌سرپرستی، درراه‏ ماندگی، حوادث و سوانح، نیاز به خدمات بهداشتی‌درمانی و مراقبت های پزشکی به صورت بیمه و غیره، حقی است همگانی. دولت موظف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم، خدمات و حمایت های مالی فوق را برای یک یک افراد کشور تأمین کند.
با توجه به اینکه بخشنامه شماره ۷۱۰/۵ مورخ ۹۶/۳/۱۰ بر مبنای قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش صادر شده است و خود این قانون همانطور که از نامش مشخص است "الحاقی" است و وابسته به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب 15/7/1388 می باشد. بنابر این کلیه کسانی که قبل از تصویب این قانون (قبل از 15/7/1388) استخدام رسمی شده اند مشمول این قانون و در نتیجه مشمول این بخشنامه نمی شوند. ---------------------------------------- رای صادره توسط هیأت عمومی دیوان عدالت اداری به تاریخ 22 اردیبهشت 1393 و کلاسه پرونده: 1173/92 و شماره دادنامه: 148 مبنی بر " الزام آموزش و پرورش به پرداخت حق بیمه ایام کارکرد واقعی اشخاص مذکور و الزام سازمان تأمین اجتماعی به دریافت حق بیمه بر مبنای مقررات تأمین اجتماعی از تاریخ 1/9/1367 صحیح و موافق مقررات می باشد. این رأی به استناد بند 2 ماده 12 و ماده 89 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 برای شعب دیوان عدالت اداری و سایر مراجع اداری مربوط در موارد مشابه لازم الاتباع است." لینک رای فوق در سایت دیوان عدالت: https://divan-edalat.ir/show.php?page=ahoshow&id=9581
ما مهره دو سر سوخت هستیم از ان طرف از نیروی جوانی ما استفاده کردن حالا که سن رفته بالا باز باید به نرخ روز محاسبه بشه من خودم ماهیانه 12 هزار تومان دریافت میکردم حالا برا هر ماه باید 233 هزار تومان بپردازیم

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.