کد مطلب: 25655
تاریخ انتشار : 19 آذر 1396 - 17:24
متوسط بارش های کشور بر اساس گزارش های شرکت مدیریت منابع آب ایران، تا پایان هفته سوم آذرماه به 27.5 میلیمتر رسید که به این ترتیب، نسبت به مدت مشابه پارسال- که 32.9 میلیمتر بود- 16.4 درصد کاهش یافت.

به گزارش پیام بشرویه ، با گذشت 77 روز از سال آبی جدید یعنی از آغاز مهرماه امسال تا پایان روز جمعه هفدهم آذرماه متوسط بارش های کشور به 27.5 میلیمتر رسید.

این میزان بارش در مقایسه با متوسط بلندمدت- که 46.5 میلیمتر بود- 40.9 درصد کاهش یافت.
بر همین اساس، بیشترین بارش ها در حوضه های آبریز اصلی، دریای خزر با 25.7 میلیمتر، دریاچه ارومیه با 24 میلیمتر، خلیج فارس و دریای عمان 25.2 میلیمتر، فلات مرکزی 4.5 میلیمتر، مرزی شرق با یک میلیمتر و قره قوم با 8.7 میلیمتر به ثبت رسید.
ایستگاه رامسر- صفارود در استان مازندران شاهد حداکثر بارندگی به میزان 627.5 میلیمتر بود و برای ایستگاه قوچان در استان خراسان رضوی حداقل بارندگی به میزان 22.75 میلیمتر گزارش شد. 
حجم بارش های اول مهر تا هفدهم آذر معادل 45 میلیارد و 321 میلیون متر مکعب گزارش شد.
به گزارش ایرنا، رییس سازمان هواشناسی کشور جمعه گذشته در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد: در سال آبی جاری، 17 استان کشور بیشتر از 40 درصد کمبود بارش دارند که در این میان وضع بارشی در استان های یزد (با 87 درصد کمبود)، مرکزی (با 90 درصد کمبود)، اصفهان (با 91 درصد کمبود)، خراسان جنوبی (با 92 درصد کمبود) و قم (با 99 درصد کمبود) از بقیه استان ها دشوارتر است.
داود پرهیزکار اضافه کرد: علاوه بر پهنه های بسیار گسترده خشکسالی با میزان «خفیف و متوسط» در بیشتر مناطق کشور، درجه «شدید و بسیار شدید» آن در مناطقی از استان های خوزستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، اصفهان، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان های جنوبی، رضوی و شمالی، گلستان، گیلان، زنجان، اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی و کرمانشاه مشاهده می شود.
سال آبی از اول مهرماه هر سال آغاز می شود و تا سی و یکم شهریور سال بعد ادامه می یابد.

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.