اخبار شهرستان

تازه ترین مطالب

کد مطلب: 25578
تاریخ انتشار : 1 آذر 1396 - 13:50
مدیر کل اداره اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: بیش از ۱۲ هزار و ۳۰۰ متر مربع در بقاع متبرکه ساخت و ساز می شود و امسال تا کنون هیچ اعتباری از سوی دولت به این منظور تعلق نگرفته است.

به گزارش پیام بشرویه ، صبح امروز "حجت الاسلام و المسلمین  منصور هاشمی"  در مراسم همایش یاوران وقف که به مناسبت هفته وقف با حضور واقفان و جمعی از مسئولان برگزار شد با اشاره به ماموریت های مهم کاری اوقاف بیان کرد: تولیت و خدمتگزاری  بقاع متبرکه یکی  از وظایف اوقاف است  و در همین راستا در استان خراسان جنوبی  ۹۸  بقعه متبرکه  امام زادگان لازم التعظیم تحت نظر  اوقاف می باشند و افتخار خدمت گزاری را داریم.

 

مدیر کل اداره اوقاف و امور خیریه  خراسان جنوبی از ساخت ساز های عمرانی در بقاع متبرکه خبر داد وگفت: بیش از ۱۲ هزار و ۳۰۰ متر مربع در بقاع متبرکه ساخت و ساز می شود و امسال تا کنون هیچ  اعتباری از سوی دولت  به این منظور تعلق نگرفته  ، میزان ۳میلیارد تومان وام نیز از سوی خود اداره اوقاف برای ساخت بقاع متبرکه داده شده و حدود ۳میلیارد تومان نیز هزینه شده است.

وی با تقدیر از همت والای مردم استان خراسان جنوبی در راستای مشارکت در مراسمات مذهبی و آبادانی بقاع متبرکه بیان کرد: خراسان جنوبی مردم بسیار متدین  دارد و امسال نیز وضعیت هزینه کرد مردم در بقاع بسیار بالا بوده تا آنجا که ۵۴ درصد افزایش کمک های مردمی به بقاع متبرکه نسبت به سال گذشته داشته ایم.

 

هاشمی افزود: به نظر ما وضع فرهنگی مردم  نیز بسیار خوب است و جمعیت شرکت کننده در مراسمات مذهبی بقاع متبرکه نشان دهنده این امر است.

 

مدیر کل اداره اوقاف و امور خیریه  خراسان جنوبی  تصریح کرد: در مراسم مذهبی  شهادت امام رضا  در روستای خراسان جنوبی حدود ۱۳ هزار جمعیت شرکت کرده بودند و تمام این جمعیت به همت خود مردم اطعام انجام شد و کلیه هزینه ها مردمی بود.

 

وی با اشاره به اینکه ایمان مردم بسیار خوب است گفت: در تمامی  بقاع متبرکه همینطور مردم در صحنه های دینی هستند و به نظر من وضع اقتصادی، فرهنگی و دینی مردم ما بسیار خوب است و این به معنای نبودن مشکلات نیست ولی این مسائل در زمان پیامبر هم وجود داشت و ما باید تلاش کنیم که بهتر از این هم بشود.

هاشمی  تصریح کرد: مردم در مناسبت های مذهبی واقعا پای کار هستند از دیگر نمونه های زیبای حضور مردم، شرکت در آیین کهن قافله هزاران نفری بشرویه در امام زاده علی است که  تجلی دین مداری مردم در صحنه است.

 

مدیر کل اداره اوقاف و امور خیریه  خراسان جنوبی  با اشاره به ماموریت کاری خود در حوزه وقف  بیان کرد: اوقاف مجری  و امین موقوفه است و هیچ گاه به موقوفه ظلم نمی شود و مستاجرین موقوفه نیز شرکای اوقاف هستند و احترام ویژه ای دارند .

 

وی افزود: سرمایه گذار باید وارد املاک موقوفه شود تا بتوانیم اجرای نیت کنیم و باید طرحی نو در این زمینه اجرا شود.

 

 

هاشمی با تاکید بر اینکه کسی بخاطر موقوفه حق ندارند یک ریالی به حق مستاجر یا موقوفه ظلم کند گفت:مستاجرین خوش حسابی که در املاک موقوفه هستند افتخار اوقاف می باشند و نباید ظلمی یا کوتاهی در حق نیات موقوفات یا مستاجر اوقاف شود.

 

 

 

مدیر کل اداره اوقاف و امور خیریه  خراسان جنوبی   در ادامه با اشاره به اهمیت عمل به وقف گفت: موقوفات قدیم الایام ثبت شده باید به وقف آن عمل شود و طبق فتوای مراجع وقف از هر کسی باشد مورد قبول است .

 

وی از ارائه تیم مشاوره خبر داد و بیان کرد: برای وقف ،تیم بزرگ مشاوره ای راه اندازی کرده ایم که بانیان وقف قبل تعیین نیت وقف می توانند با تیم مشاوره مشورت کنند.

 

هاشمی با تاکید بر اینکه نیات موقوفات طبق نیاز روز باشد گفت: در قدیم مشکلات موجود ، کمبود حسینیه و مسجد بود و با تناسب زمان وقف انجام می شد و امروز نیز باید نظرسنجی جامعه صورت گیرد و نیازهای جامعه را در وقف کردن در نظر بگیرند.

 

 

مدیر کل اداره اوقاف و امور خیریه  خراسان جنوبی   تربیت قاریان قرآن  را از دیگر وظایف اوقاف معرفی کرد و افزود: متولی برگزاری کلیه مسابقات قرآن  اوقاف است، مسابقات بین الملی ایران در سطح جهان رتبه دار است و توجه عمیق رهبر بزرگ اسلام حضرت ایت الله خامنه ای به قرآن  نیز زبان زد است.

 

وی افزود: هزینه های قرآنی باید از موقوفات داده شود ولی در این حوزه موقوفات قرآنی بسیار کم است و در شهرستان بشرویه میزان نیات وقف در حوزه قرانی پایین است که باید ترویج شود.

 

هاشمی با اشاره به برگزاری کلاس های مختلف قرانی گفت:  ۱۴ هزار نفر در ۴ سال گذشته در کلاس های حفظ  قران اداره اوقاف و امور خیریه ثبت نام کرده اند که خود افتخار بزرگی است و امیدواریم با حمایت واقفان بتوانیم بهتر کار کنیم.

 

 

 

 

 

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.