کد مطلب: 25344
تاریخ انتشار : 9 مهر 1396 - 17:44
مردم خراسان جنوبی در روز عاشورا، در عزای سید و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین علیه‌السلام و یاوران باوفایشان گریستند و بر سر و سینه زدند.

به گزارش پیام بشرویه ، به نقل از خاورستان 

مردم خراسان جنوبی در روز عاشورا، در عزای سید و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین علیه‌السلام و یاوران باوفایشان گریستند و بر سر و سینه زدند. حضور مردم در مراسم روز عاشورا، گسترده و پرشور بود. نماز ظهر عاشورا نیز در جای جای خراسان جنوبی باشکوه‌تر از همیشه برپا شد.

بشرویه:

در باب رسوم و آیین قدیمی و زیبای عاشورا در بشرویه می توان گفت،يکي از جان​سوزترين مراسمي که در شهرستان بشرويه برگزار مي‌شود، عزاداري سنّتي صبح عاشورا در سردر ورودي مسجد ميان ده است که هم‌زمان با طلوع خورشيد صبح عاشورا با حمل علم‌ها ازحسيينيه‌ي حاج علي اشرف به حاشيه‌ي مسجد آغاز مي‌شود.
 
در اين مراسم از نشستن و مفروش نمودن خبري نيست، سادات و نقبا در ايوان ورودي مسجد و بقيه عزاداران و علم‌دارها جلوي مسجد مي‌ايستند و به نوحه‌خواني و مداحي مي‌پردازند؛ نکته‌ي قابل توجه اين‌که نوحه‌خواني دراين جمع مختص گروه خاصّي نيست و همه‌ي اقشار در اين عزاداري خود را سهيم مي‌دانند و بعضاً ديده مي‌شود که افرادي از قشر کارگر و کشاورز و... شروع به مداحي کرده و بر خلوص و گرمي مجلس مي‌افزايند.
 
درحين اجراي اين مراسم، هيآت مذهبي شهر، نخل بزرگ، نخل کوچک يا نخل انصاري، نخل جوانان، عماري، اسب ذوالجناح، گهواره‌‌ي حضرت علي اصغر(ع)، حجله‌‌ي حضرت قاسم(ع) به همراه گروه زيرنخلي‌ها و کفن پوشان، هر کدام با توقفي کوتاه در اين مراسم شرکت مي‌نمايند، به طوري​که، در اين روز درب مسجد ميان ده و حسينيه‌ي حاج ​علي​ اشرف، براي لحظه‌اي، موزه‌اي از ادوات عزاداري محرم در بشرويه مي‌شود.
در شروع مراسم شعر نقبا قرائت مي‌شود:
عزيزان قتل شاهان است امروز                                   حسين تا ظهر مهمان است امروز
 
 با نواي «حسين، حسين» همگي براي رفتن به سمت قبرستان عازم «قتل‌گاه» مي‌شوند.
درپايان مراسم عزاداري روز عاشورا يکي از وعّاظ شهر به سخنراني پرداخته وبراي درگذشتگان طلب خيرومغفرت مي‌نمايند، سپس نماز جماعت ظهر عاشورا برگزار مي‌گردد.
 
برگزاری مراسم عاشورا با شور و شعور حسینی  در شامگاه عاشورا در حسینیه حاج علی اشرف و مسجد نخل و صبح روز عاشورا در حسینه گلزار شهدا،برپایی مراسم احیا شب عاشورا در مسجد نخل، حضور پرچم متبرک حضرت رقیه (س)، برپایی نماز ظهر عاشورا، برپایی نماز ظهر عاشورا، تعذیه خوانی رعفرجن و پذیرایی از عزاداران حسینی بخشی از برنامه های اجرا شده در شامگاه و روز عاشورای حسینی در بشرویه بود.
 
بشرویه
 
بشرویه
 
بشرویه
 
بشرویه
 
بشرویه
 
تعزیه خوانی "زعفرجن" در بشرویه
 
دراين تعزيه باوزش باد گروه جنّيان به نزدامام حسين(ع)آمده وآمادگي خودرامبني برکمک به امام حسين(ع)اعلام مي‌دارند ولي امام حسين(ع)پيشنهادآن‌ها را قبول نمي‌کنندودرجواب مي‌فرمايندکه: «تکليف ازتو برداشته شده چراکه اعلام آمادگي براي کمک نمودي.
 
تعزیه خوانی "زعفرجن" در بشرویه
 
 
بیرجند:
 
امروز شیعه نیاز به اتحاد حول محور ولایت فقیه دارد/ باید مبارزه سیاسی با طاغوت را از امام حسین علیه السلام بیاموزیم/ ضعف ما دشمن را جسورتر می کند
 
حجت‌الاسلام و المسلمین مختاری امام جمعه موقت بیرجند ظهر امروز در مراسم عزاداری شهادت امام حسین علیه السلام در روز عاشورا در مزار شهدای ببرجند گفت: حادثه محرم حادثه ای فقط در یک برهه ای از زمان و در یک قطعه ای از مکان نبود بلکه چشمه ای جاری و موزه ای برجسته از نمایشگاه تاریخ بشریت است.
 
وی افزود: کربلا فقط جنبه احساسی ندارد بلکه در بستر این احساسات تعلیم و تربیت رشد می گیرد.
 
امام جمعه موقت بیرجند با بیان این که در کربلا دو نمایشگاه بزرگ وجود دارد اظهار کرد: نمایشگاهی از عبرت ها که لشکر یزید برپا کردند و در ظاهر مسلمان بودند که باید بررسی کرد چه آفتی در وجود آن ها بود که آن جنایات را کردند.
 
حجت‌الاسلام و المسلمین مختاری گفت: اسلام به ظاهر و اسم نیست بلکه به فکر و دل است و باید خود را نیز بررسی کنیم که گرفتار آفت ها نشویم.
 
وی خاطرنشان کرد: مهم ترین آفتی که جان و روح لشکر یزید را متعفن کرده بود که نماز نیز بر آن‌ها کارساز نبود، عفونت و آفت عشق به دنیا و دنیاپرستی بود.
 
امام جمعه موقت بیرجند یادآور شد: اگر عشق به مقام و شهرت و کینه‌ها و خودپرستی‌ها در جان و دل کسی رسوخ کرد حتی از نماز و عزاداری کاری ساخته نیست و باید آن عفونت را نابود کرد.
 
حجت‌الاسلام و المسلمین مختاری گفت: چه شد عمرسعد آلوده شد؟ عشق به مقام و دنیا بود.
 
وی اضافه کرد: عشق به دنیا و مقام مانند دو گرگ، انسانیت و شرافت انسان را از بین می برد.
 
امام جمعه موقت بیرجند با بیان این‌که امروز نیاز داریم از این عبرت ها بهره ببریم گفت: امروز شیعه نیاز به اتحاد حول محور ولایت فقیه دارد چراکه دشمنان زیادی داریم.
 
حجت‌الاسلام و المسلمین مختاری تصریح کرد: اگر عشق به دنیا در بین ما و مسئولان رسوخ کند ما را نابود می کند.
 
وی با بیان این‌که آفت دوم که بیشتر عوام را تهدید کرده بود، ترس بود، افزود: شیطان و شیطان صفتان خیلی اوقات کارهایشان را از راه ترس پیش می برند.
 
امام جمعه موقت بیرجند با بیان این‌که ضعف ما دشمن را جسور می کند، تأکید کرد: باید از امام حسین علیه السلام و حضرت ابوالفضل علیه السلام شجاعت را بیاموزیم و در برابر دشمنان بیرونی و درونی شجاع باشیم و فقط از خدا بترسیم.
 
حجت‌الاسلام و المسلمین مختاری اضافه کرد: آفت بعدی، طمع در توده های مردم بود.
 
وی با بیان این‌که بسیار سفارش شده جز به خدا امید نداشته باشید افزود: اگر طمع وجود انسان را فراگرفت، جان و روح انسان را مسموم می کند.
 
امام جمعه موقت بیرجند بیان کرد: درس عشق و ایمان به خدا را باید از نمایشگاه عاشورا بگیریم و این عشق را باید در خود تقویت کنیم و نماز و عزاداری ما این عشق را تقویت کند.
 
حجت‌الاسلام و المسلمین مختاری گفت: امر به معروف و نهی از منکر و مبارزه سیاسی با طاغوت را از امام حسین علیه السلام یاد بگیریم.
 
وی تصریح کرد: امام حسین علیه السلام سیاست‌مدار بودند اما سیاست‌گریز و سیاست‌زده نبودند و همه ائمه علیه السلام سیاستمداران دین خدا بودند.
 
امام جمعه موقت بیرجند اظهار کرد: امام حسین علیه السلام بزرگترین منکر را حکومت طاغوت می‌دانستند و تا پای جان در برابر حکومت فاسد مبارزه کردند.
 
حجت‌الاسلام و المسلمین مختاری افزود: وقتی حاکم جامعه مانند یزید باشد، اساس جامعه خراب است و باید ریشه‌های همه ناهنجاری‌ها که حکومت یزید بود را زد.
 
وی خاطرنشان کرد: امام حسین علیه السلام درس ایثار و فداکاری و شجاعت و ایستادگی در برابر دشمنان را به ما دادند.
 
امام جمعه موقت بیرجند یادآور شد: عزاداری‌ها و پیاده‌روی اربعین لازم و سرمایه و عظمت است چراکه دشمن از آن وحشت می کند.
 
حجت‌الاسلام و المسلمین مختاری تأکید کرد: این سرمایه‌ها را باید تبدیل به سود کنیم و سود آن این است که خروجی این مجالس زهد و شجاعت باشد.
 
وی افزود: اگر خروجی مجالس، انسان‌های سالم باشد که سرشار از شجاعت و سالم از آفت‌های ترس و طمع است، آن وقت زمینه‌های ظهور امام زمان (عج) فراهم می‌شود.
 
بیرجند
 
بیرجند
 
بیرجند
 
بیرجند
 
درمیان:
 
امام حسین(ع) برای پایداری و زنده ماندن اسلام قیام کردند
 
مولوی سید فضل الله فاضلی
 
مولوی سید فضل الله فاضلی در گفتگو با وحدت‌درمیان اظهار داشت: بهشت در قبال جهاد در راه خدا است و خداوند در قرآن می فرمایند که جان و مال مومنین را در مقابل جنت و بهشت خریداری می کنیم.
 
وی افزود: بهشت وعده حق الهی است که در مقابل جان و مال مومن، خداوند بهشت را اعطا می کند.
 
وی به احادیث اهل سنت اشاره کرد و گفت: پیامبر خدا(ص) می فرمایند که امام حسین(ع) سرور و سالار شهیدان و جوانان بهشت هستند.
 
امام جمعه اهل سنت گزیک اذعان داشت: حضرت سیدالشهدا (ع) با جهاد ، جان و مال خود و عزیزان خود را در راه خدا و برای پایداری و زنده ماندن اسلام فدا کردند.
 
وی با بیان اینکه عاشورا یادآور شهادت مظلومانه ایشان است، گفت: مردم در شهرستان درمیان به صورت خودجوش، خانواده ها قلور پخت می کنند.
 
مولوی فاضلی یاد آور شد: در روز عاشورا از گذشته تا به امروز در مسجد جامع گزیک برای امام حسین(ع) و یاران ایشان، قرآن ختم می شود.
 
طبس:
 
شب عاشورا در آستان مقدس امام‌زاده حسین بن موسی الکاظم علیه‌السلام طبس
 
شب عاشورا در آستان مقدس امام‌زاده حسین بن موسی الکاظم علیه‌السلام طبس
 
شب عاشورا در آستان مقدس امام‌زاده حسین بن موسی الکاظم علیه‌السلام طبس
 
شب عاشورا در آستان مقدس امام‌زاده حسین بن موسی الکاظم علیه‌السلام طبس
 
 
قاین:
 
قاین
 
قاین
 
قاین
 
قاین
 
قاین
 

نظرات کاربران

با سلام و آرزوی قبولی عزاداری ها عکس های طبس زیبا بود.

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.