اخبار شهرستان

تازه ترین مطالب

کد مطلب: 25339
تاریخ انتشار : 9 مهر 1396 - 15:05
عاشورای حسینی از شامگاه تا ظهر امروز با شور و شعور حسینی در شهرستان بشرویه برپا شد و مردم عزادار این شهرستان با حضور بی نظیر خود در این مراسم باشکوه به ندای امام زمان خود لبیک گفتند.

به گزارش پیام بشرویه ، ،عاشورای حسینی از شامگاه تا ظهر امروز با شور و شعور حسینی در شهرستان بشرویه برپا شد و مردم عزادار این شهرستان با حضور بی نظیر خود در این مراسم باشکوه به ندای امام زمان خود لبیک گفتند.

 

در باب رسوم و آیین قدیمی و زیبای عاشورا در بشرویه می توان گفت،يکي از جان​سوزترين مراسمي که در شهرستان بشرويه برگزار مي‌شود، عزاداري سنّتي صبح عاشورا در سردر ورودي مسجد ميان ده است که هم‌زمان با طلوع خورشيد صبح عاشورا با حمل علم‌ها ازحسيينيه‌ي حاج علي اشرف به حاشيه‌ي مسجد آغاز مي‌شود.

 
در اين مراسم از نشستن و مفروش نمودن خبري نيست، سادات و نقبا در ايوان ورودي مسجد و بقيه عزاداران و علم‌دارها جلوي مسجد مي‌ايستند و به نوحه‌خواني و مداحي مي‌پردازند؛ نکته‌ي قابل توجه اين‌که نوحه‌خواني دراين جمع مختص گروه خاصّي نيست و همه‌ي اقشار در اين عزاداري خود را سهيم مي‌دانند و بعضاً ديده مي‌شود که افرادي از قشر کارگر و کشاورز و... شروع به مداحي کرده و بر خلوص و گرمي مجلس مي‌افزايند.
 
درحين اجراي اين مراسم، هيآت مذهبي شهر، نخل بزرگ، نخل کوچک يا نخل انصاري، نخل جوانان، عماري، اسب ذوالجناح، گهواره‌‌ي حضرت علي اصغر(ع)، حجله‌‌ي حضرت قاسم(ع) به همراه گروه زيرنخلي‌ها و کفن پوشان، هر کدام با توقفي کوتاه در اين مراسم شرکت مي‌نمايند، به طوري​که، در اين روز درب مسجد ميان ده و حسينيه‌ي حاج ​علي​ اشرف، براي لحظه‌اي، موزه‌اي از ادوات عزاداري محرم در بشرويه مي‌شود.
در شروع مراسم شعر نقبا قرائت مي‌شود:
عزيزان قتل شاهان است امروز                                   حسين تا ظهر مهمان است امروز
 
 با نواي «حسين، حسين» همگي براي رفتن به سمت قبرستان عازم «قتل‌گاه» مي‌شوند.
درپايان مراسم عزاداري روز عاشورا يکي از وعّاظ شهر به سخنراني پرداخته وبراي درگذشتگان طلب خيرومغفرت مي‌نمايند، سپس نماز جماعت ظهر عاشورا برگزار مي‌گردد.
 

برگزاری مراسم عاشورا با شور و شعور حسینی  در شامگاه عاشورا در حسینیه حاج علی اشرف و مسجد نخل و صبح روز عاشورا در حسینه گلزار شهدا،برپایی مراسم احیا شب عاشورا در مسجد نخل، حضور پرچم متبرک حضرت رقیه (س)، برپایی نماز ظهر عاشورا، برپایی نماز ظهر عاشورا، تعذیه خوانی رعفرجن و پذیرایی از عزاداران حسینی بخشی از برنامه های اجرا شده در شامگاه و روز عاشورای حسینی در بشرویه بود.

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.