اخبار شهرستان

تازه ترین مطالب

کد مطلب: 25248
تاریخ انتشار : 10 شهر 1396 - 20:37
هر سال سنتی دیرینه و معنوی به"قافله امام زاده محمد بن اصغر (هوگند) در شهرستان بشرویه دل های زیادی را به سوی این امام زاده میکشاند.

به گزارش پیام بشرویه شهریور ماه  هر سال سنتی دیرینه و معنوی به"قافله امام زاده محمد بن اصغر (هوگند) در شهرستان بشرویه دل های زیادی را به سوی این امام زاده میکشاند.

و پنجشنبه و جمعه این ایام اکثر شهروندان بشرویه شب و روزی را با این امامزاده سپری می‌کنند.

برگزاری دعای کمیل، دعای ندبه و اجرای شبیه‌خوانی از جمله برنامه‌هایی است که در این مدت باشکوه خاصی برگزار می‌شود.

از نکات برجسته این مراسم معنوی و سنت زیبا و خدایی اجرای هر ساله این مراسم و شبیه خوانی است.

به ویژه امروزه روزگار که بسیار مراسمات و گردهمایی‌هایی  در جمع مردمان‌ رخ می‌دهد و بی‌اغراق شاید به‌دور از اندک معنویت و الوهیت باشد و در آن قعود و قیام شبانه جای خود را به تحرکات موزونی داده باشد که نقل هر محفل و انجمن است.

ولی در این شهرستان مذهبی و ولایی همچنان معنویت موج میزد و شادی معنوی همچون جویباری خروشان میجوشد.

در قافله هوگند، مراسم شبیه‌خوانی در جریان است و چند تن در صحنه نمایش حضور دارند که به لطف لباس‌هایی که پوشیده‌اند مشخص می‌شود یا در نقش گروه ظالمان هستند و یا وابسته به خاندان نبوت و امامت و این میان مظلومیت یاران امام مشهود است و نمایش این مظلومیت گریه و شیون بینندگان را به آسمان برده است و در نهایت صحنه شهادت ارادتمندانی که عشق، علاقه و ایمان خود را با زر منصور عباسی سودا نکردند و تاریخ باید نشان این بنا و خانواده‌اش را از لای دیوارهای قصر افراشته بر ظلم خلیفه عباسی بگیرد.

این سنت دیرینه قافله هوگند و مراسم شبیه خوانی که به همت گروه تعزیه خوان بشرویه با هدایت و سرپرستی "محمود روایتی"انجام میگیرد قدمی بزرگ در راه نگهداشت ارزش های دینی و انتقال سیره انبیا الهی به روش تعزیه خوانی به نسل جوان است.

و اما در باب امام زاده محمد بن اصغر(ع):

امامزاده محمد بن اصغر(ع) معروف به امامزاده هوگند یکی از هفت امامزادگان شهرستان بشرویه است که در 12 کیلومتری جنوب غرب شهرستان قرار گرفته است و به خاطر مسافت نزدیک به شهرستان معمولا هر هفته زائرانی از بشرویه مهمان خوان کرم این امامزاده هستند.

شجره‌نامه حضرت با نه نسب به امام حسن مجتبی (ع) می‌رسد و در انساب ایشان هم بسیار نشان از شهدا و امامزادگانی است که در اقصی نقاط کشور مدفون هستند و یا ابا ‌و اجداد دیگری که در حبس منصور و هارون و مامون به شهادت رسیده‌اند.
 و در این میان امامزاده علی بن اصغرابن ابوجعفر بن ابوهاشم قاسم ابن ابو فتح ابن ابو‌علی حسین ابن ابوطاهر‌ابن محمد امین بن ابوالقاسم علی‌الزانکی ابن اسماعیل ابنابومحمد‌الحسین بن زید ابن حسن المجتبی بن علی بن ابیطالب گوهر درخشانی است که با شهادت خود در این سرزمین برای همیشه تاریخ یکی از انوار نورانی خاندان نبوت در سرزمین بشرویه است و مردم نیز چه عاشقانه این نگین آسمان امامت و ولایت را در برگرفته‌اند.

 گوشه هایی از این مراسم معنوی و سنت زیبا را در ادامه تصاویر می بینید:

نظرات کاربران

احسنت بر همت و تلاش گروه تعزیه خوان

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

پربیننده ترین مطالب