کد مطلب: 25232
تاریخ انتشار : 6 شهر 1396 - 20:43
رئیس کل بانک مرکزی گفت:از شنبه هفته آینده هیچ نرخ سود سپرده بالای 15 درصد در بانکها را نخواهیم داشت و باید این نرخ را ادامه داده تا به نرخ تورم برسیم.

به گزارش پیام بشرویه ،  ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی صبح امروز به همراه هیئت همراه در محل فرمانداری بیرجند که استاندار خراسان جنوبی و مدیران بانک های استان هم در این جلسه شرکت داشتند حضور یافت.

 

ولی الله سیف،رئیس کل بانک مرکزی، در این جلسه اظهار کرد: در سال گذشته نظام بانکی کشور عملکرد خوبی در جهت حمایت از طرح های کوچک و متوسط داشته است.

 

وی افزود: در سال گذشته 24 هزار و 500 واحد کوچک و متوسط در سراسر کشور با تسهیلات سرمایه در گردش توانستند مجددا به بازار کار برگشته و اختلالاتی که در کارشان پیش آمده بود را برطرف کنند.

 

رئیس  کل بانک مرکزی بیان کرد: در سال گذشته رشد 11.5 درصدی در سرمایه بانکها داشته ایم که این افزایش به دلیل فروش نفت بوده و این در صورتی است که رشد بدون فروش نفت 3.3 درصد در سال 95 بوده است.

 

سیف عنوان کرد: در چهار فصل از سال افزایش نقدینگی در بانکها متفاوت بوده به طوری که در فصل اول سال با 1.8 درصد کاهش در فصل آخر سال با 5.6 درصد افزایش روبه رو بوده است و امیدواریم این روند افزایشی که در سال 95 داشته ایم را در سال 96 هم داشته باشیم.

 

وی عنوان کرد: احتمال می‌رود که در سال 96 رشدی که از طریق نفت بوده را نداشته باشیم اما پیش بینی شده است که بالای 5.5 درصد رشد داشته باشیم در سال جدید که امیدواریم محقق شود.

 

رئیس کل بانک مرکزی گفت: کشور در سال 96 از نظر اقتصاد مقاومتی به دنبال این است که بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری با تمرکز بر رونق اقتصادی، اشتغال و توسه صادرات داشته باشد که همه اینها حول محور اقتصاد مقاومتی در کشور محقق خواهد شد و دستاوردهای زیادی را به همراه خواهد داشت.

 

سیف خاطر نشان کرد: اگر به محور های اصلی و اولویت دار کشور در سال 96 توجه شود نتیجه اش پیشرفت در نظام بانکی خواهد بود.

 

وی یاد آور شد: در شرایطی که نظام بانکی خودش دچار مشکلات است برای رفع مشکلات و حل و فصل اعداد و ارقامی که در نظام بانکی وجود دارد برای رساندن شرایط نظام بانکی به نظام بین المللی باید در جهت اقتصاد مقاومتی و تحقق اقتصادی شکوفا در کشور تلاش کنیم.

 

رئیس کل بانک مرکزی بیان کرد: برای اینکه بتوانیم از نظام بانکی به نحو مطلوب استفاده کنیم باید از اسراف و تبذیر و هدر رفت منابع بانکی جلوگیری کنیم و منابع را به مسیر هایی هدایت کنیم که به رشد و پیشرفت برسد .

 

سیف عنوان کرد: الان شرایطی نیست که بگذاریم منابع مالی هدر برود و ازپروژه هایی که از طرف بانکها باید حمایت مالی شوند باید حمایت کنیم و خیلی بهتر خواهد شد که اولویت بندی شود و بر اساس اولویت مواردی را که از نظر اشتغال‌زایی مهمتر است مد نظر قرار بگیرد.

 

وی با بیان این‌که یکی از مهمترین دغدغه های رهبر معظم ایجاد شغل است، اظهار کرد: دولت باید توجه کند که با چه ایده ای می‌خواهد شغل تولید کند در حال حاضر دامنه ایجاد اشتغال در کشور 600 هزار به بالا است و در دو سال اخیر ما سعی کرده ایم که اشتغال را به 900 هزار برسانیم اگر این عدد محقق شود می‌توانیم اطمینان بدهیم که بر بیکاری غلبه کرده  وشغل ها باید به موقع ایجاد شود.

 

رئیس کل بانک مرکزی بیان کرد: منابعی مالی ما باید پایدار باشد و بتواند هزینه ها را پوشش بدهد اگر قرار باشد یک پروژه آغاز به کار کند و بعد متضرر شود یعنی از همان ابتدا زیرساختهایش دچار اشکال باشد بهتر است آغاز به کار نکند چرا که باعث هدر رفت منابع مالی خواهد شد.

 

سیف تاکید کرد: برای اشتغال زایی بررسی همه ابعاد پروژه مهم است.

 

وی خاطر نشان کرد: در سال گذشته در حوزه کارهای کوچک و متوسط خوب بوده ایم و در حوزه پروژه های بزرگ و منابع مالی بلند مدت هم عملکرد قابل قبولی داشته ایم.

 

رئیس کل بانک مرکزی گفت: علی رغم اینکه در چهار پنج سال قبل حرکت های خوبی در رشد اقتصادی داشته ایم برای تامین منابع مالی بانکها حدود چهار تا پنج درصد منابع مالی را بر عهده گرفته اند.

 

سیف اذعان کرد: وجود بنگاه های کوچک و متوسط به دلیل پراکندگی در شهرستانها اهمیت بالایی دارد.

 

وی یادآورشد: در برنامه ریزی صورت گرفته برای سال 96، 50 هزار میلیارد تومان برای نظام بانکی در نظر گرفته شد که از این مبلغ 17 هزار و 500 میلیارد تومان با هدف گردشگری، 10 هزار میلیارد تومان برای نوسازی و 20 هزار میلیارد تومان برای اشتغال درنظر گرفته شده است.

 

رئیس  کل بانک مرکزی بیان کرد: مکانیزم های اجرای این مبلغ به این صورت است که هر بنگاه کوچک و متوسط که نیاز به سرمایه کوچک و در گردش دارد از این تسهیلات استفاده کرده و یک اتاق تامین سرمایه در گردش بزند که در نهایت تامین سرمایه در گردش منجر به یک فعالیت و کار پایدار خواهد شد.

 

سیف گفت: بانکها حق ندارند تسهیلاتی به مجموعه هایی بدهند که آن مجموعه نتواند سرمایه رابرگشت دهد و یا سرمایه ای که منجر به کاری نشود را نباید بدهند بانک باید نسبت به تسهیلاتی که می‌دهند اشراف و بررسی داشته باشد که این تسهیلات گرفته شده به کاری اشتغال منجر شود.

 

وی خاطر نشان کرد: در استانهایی مثل خراسان جنوبی نظام بانکی  می‌تواند شفاف تر باشد و تسهیلات دادن در این استانها خود را بهتر نشان می‌دهد.

 

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: نکته ای که در مورد سرمایه در گردش باید مورد توجه قرار بگیرد این است که درباره سرمایه در گردش یکساله اصولا از نظر کارشناس بانکی نباید ثابت باشد و باید توجه شود که در نظام تولیدی چه قدر بوده که به تولید منجر شده و بر اساس آن برنامه ریزی و پرداخت شود.

 

سیف عنوان کرد: نظام بانکی کشور افتخارش این بوده که بتواند درجهت رشد بیشتر صنعت و اقتصاد کشور باشد و از طرفی بانکها هم کمک کنند و تسهیلاتی بدهند که با سیاست های کلی بانکها منافاتی نداشته باشد.

 

وی خاطر نشان کرد: از شنبه هفته آینده هیچ نرخ سود سپرده بالای 15 درصد در بانکها را نخواهیم داشت و باید این نرخ را ادامه داده تا به نرخ تورم برسیم.

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

پربیننده ترین مطالب