کد مطلب: 25230
تاریخ انتشار : 6 شهر 1396 - 20:39
تولیت آستان قدس رضوی گفت: امیدواریم دوباره هم زمینه سفر و حضور قدوم بابرکت مقام معظم رهبری به استان فراهم شود؛ که فکر کنم زمینه این حضور وجود داشته باشد.

به گزارش پیام بشرویه ، 

 آیت الله سیدابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی پیش از ظهر امروز، در دیدار با طلاب و روحانیون خراسان جنوبی ضمن تسلیت شهادت امام محمدباقر(ع) اظهارکرد: حقیقت علم در بندگی است و حقیقت بندگی هم در آن است که بدانیم عالم ملک خداست و آنچه بر تمام ذرات هستی موثر است و حکمرانی می کند خداوند و اراده ذات مقدس اوست.

وی افزود: فقیه کسی نیست که تنها برخوردار از فرمول باشد بلکه فقیه کسی است که فقه در جان و سرشت و فطرطش نشسته باشد به نحوی که تمام اخلاق ، افکار و اندیشه اش جلوه فقه باشد و نسبت به دین و آموزه ها تسلط داشته باشد و تمام وجودش را با این آموخته ها و بایدهای الهی تنظیم کند.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: هدایت جامعه را علما به عنوان وارثان انبیا برعهده دارند که از ویژگی های آنها این است که خداباوری و خدادخواهی انها را به مردم باوری و مردم خواهی رسانده است و بامردم، از مزدم و در مردم هستند

رئیسی بیان کرد: اما برخی ها که از مردم حرف می زنند؛ حرف هایشان یک امر تشریفاتی است، اما فقها و عالمان وقتی دم از مردم می زنند به مردم باور و اعتقاد دارند و برای خواست آنها و هدایتشان جایگاه ویژه ای قائل هستند و زحمتها و دغدغه ها را تحمل می کنند چون تربیت نفوس مستعده را در برنامه دارند که بسیار سرمایه عظیمی است.

وی با اشاره به اینکه عالمان دینی خود وارستگان و واصلانی هستند که دیگران را هم به سعادت و جایگاه ملکوتی سوق می دهند تصریح کرد: تفاوت بین عالمان روشنفکران ما با تمام مصلحان عالم و داعیه داران روشنفکری این است که عالمان ما خودشان عالم، عامل ، واصل اند و به دیگران هم اهمیت می دهند، ولی مصلحان داعیه دار روشنفکری، خودشان عامل نیستند.

نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس خبرگان اظهارکرد: در واقع به تعالی رساندن افراد به دست کسانی است که خود را بیش از دیگران در معرض توجه خداوند قرار می دهند و تاثیر این نگاه بسیار شگفت است و به همین دلیل جریان های استکبار و بدخواهان نمی خواهند این تاثیر وجود داشته باشد.

 

دشمن دست از مبارزه با تاثیرگذاری روحانیت برنمی دارد

رئیسی با بیان اینکه روحانیت به عنوان گروه مرجع اثرگذار در مسائل سیاسی و اجتماعی مردم جایگاه ممتازی دارد و هیچ مساله ای در کشور بدون حضور و نقش روحانیت شکل نمی گیرد گفت: مگر ممکن است دشمن دست از این تاثیرگذاری دست بردارد، همانطور که اکنون در ایران، لبنان، آفریقا، عراق و ... دشمن به مبارزه با روحانیت موثر برخاسته است و نمی تواند بنشیند و سکوت کند تا روحانیت تمدنی به نام دین و اجتهاد، تربیت کند.

وی با اشاره به اینکه اصلا قابل تصور نیست که دشمن به فکر بی اثرکردن این جایگاه اثرگذار نباشد اذعان کرد: توطئه هایی که برعلیه این جایگاه اثرگذار می شود قبل از پیروزی انقلاب هم بوده و اکنون هم وجود دارد ، البته اگر کسی وارد میدان نشود سنگی هم نخواهد خورد، اما اگر کسی وارد میدان شود و  از ارزش های دینی دفاع و حرف مردم را بر زبان جاری کند و به وظیفه ولایی و تبلیغ دین عمل کند  طبیعتا مورد هجمه قرار می گیرد.

وی افزود: اما کسانی مثل شهید حججی سر می دهند و شاید لازم باشد افرادی هم آبرو و سلامت خود را از دست دهند.

 

روحانیون به عنوان مرزبانان نظام فکری و فرهنگی باید مسائل را رصد کنند

 

تولیت آستان قدس رضوی  با اشاره به اینکه روحانیت جز انجام وظیفه چیز دیگری را نمی شناسد و نظام و انقلاب اسلامی ما منتسب به حوزه ها است اظهارکرد: اما پایین ترین دریافتی ها در این کشور مربوط به طلاب و روحانیت است و هیچ قشری دریافتی به این پایینی ندارد، در حالی که روحانیت سخت ترین کارها را در گوشه و کنار کشور انجام می دهند که گاهی هیچ نام و نشانی از آنها نیست و این عرصه نیازمند وظیفه شناسی خاصی است.

رئیسی با بیان اینکه وقتی به جریانات دیگر و بعضی مدعیان مکاتب حتی ادیان نگاه می کنیم می بینیم که در مسائل اعتقادی بسیار جدی هستند بیان کرد: کمبودها و مشکلات وجود دارد اما وظیفه و رسالت روحانیت بسیار سنگین است، ولی به برکت انقلاب اسلامی وضعیت حوزه های ما بسیار بهتر شده و حتی در استانی مثل خراسان جنوبی که مشکلات متعددی وجود دارد ، باز هم وضعیت حوزه ها نسبت به قبلا شرایط خیلی بهتری دارد و باید نسبت به امر تحقیق و پژوهش تلاش شود تا شاهد اقدامات ارزشمندی در نظام حوزوی باشیم.

وی ادامه داد: آنچه امروز برای روحانیت بسیار مهم است، این است که روحانیون به عنوان مرزبانان نظام فکری و فرهنگی رصد کنند تا تهدیدها را زودتر، پیش تر و بیشتر از دیگران اعلام خطر و هشدار دهند.

 

متاسفانه نگاه روشنفکری در کشور به سمت غرب است

نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس خبرگان با بیان اینکه امروزه خیلی ها ادعای روشنفکری دارند گفت: متاسفانه نگاه روشنفکری در کشور ما به سمت غرب است در حالی که در کشورهای اسلامی نگاه روشنفکری به سمت فرهنگ ضد سلطه غرب است اما گاهی مقالاتی در کشور نوشته می شود که نوعی وادادگی در برابر جریان غرب است.

رئیسی تصریح کرد: ما کسی را روشنفکر می دانیم که خوب نیاز جامعه را تشخیص و ایفای نقش کند که به او رجل سیاسی و روشنفکر واقعی گفته می شود، کسی که قبل از اینکه دیگران بفهمند، می فهمد و به جامعه اعلام و هشدار می دهد و بصیرت آفرینی می کند.

وی تاکید کرد: آنچه که مقام معظم رهبری از حوزه و طلاب انتظار دارند و تذکر می دهند؛ این است که انقلابی بیاندیشند و انقلابی عمل کنند تا کشور حفظ شود، حساس بودن نسبت به کژی ها و انحرافات فکری و اجتماعی برای یک عالم دینی بسیار مهم است.

 

منظور مقام معظم رهبری از آتش به اختیاری ترجمه امر به معروف و نهی از منکر است

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه یک عالم دینی باید نسبت به ترک معروف و انجام منکر حساس باشد و احساس مسئولیت کند اذعان کرد:  آتش به اختیاری که مقام معظم رهبری فرموده اند؛ ترجمه همین امر به معروف و نهی از منکر است تا جامعه سالم بماند.

رئیسی ادامه داد: امروز به برکت ولایت و خون شهیدان، مردم ما مردم بیداری هستند و همانطور که خون امام حسین(ع) از جامعه جنگ زدایی و بیداری ایجاد کرد، خون شهید حججی هم سبب بیداری مردم شده است.

وی با اشاره به اینکه باید طلبه و دانشجوی ما قدرت تحلیل قوی داشته باشد گفت:  یکی از مواردی که مقام معظم رهبری وارد ادبیات سیاسی ما کردند فهم شجاعانه بود، که این موضوع را بعد از فتنه 88 مطرح کردند که به این معنی است که حب و بغض ها جلوی فهم را نگیرد و فرد بتواند درست تصمیم گیری کند، فهم شجاعانه وضعیت و شرایط و سمت گیری درست و زمان شناسانه باشد.

 

بر اساس شناختم؛ روحانیت خراسان جنوبی مثال زدنی هستند

تولیت آستان قدس رضوی اظهارکرد: جریان روحانیت در کشور و بخصوص در خراسان جنوبی (بر اساس شناخت خودم) در شناخت مسائل روز، سمت گیری به موقع و حضور در صحنه، در مردم بودن و با مردم بودن؛ شرایطشان شرایط مثال زدنی است که این حدس و گمانم نیست بلکه حس و فهم و اطلاعاتم از وضعیت است که باید به روح بزرگان و عالمان پیشین این استان درود فرستاد که دعا، نصایح و سلوک آنها مورد توجه مردم بوده است.

رئیسی اظهارکرد: آنچه که در این عرصه برای ما و جامعه ما مهم و ضروری است این است که تلاش کنیم آنچه زمینه ساز تمدن اسلامی است فراهم شود و دولتمردان در نشان دادن دولتی درتراز اسلامی که مقدمه ساز تمدن اسلامی است اقدام کنند.

وی تاکید کرد: در خدمت رسانی به مردم و جامعه در کسوت دولت جمهوری اسلامی انتظار است و ضرورت دارد که هر کسی در هر لایه ای از حکومت اسلامی که به نام نظام خدمت می کند، کاری در تراز نظام اسلامی به جامعه عرضه کند و در توجه به خدا، گره گشایی از محرومین و مستضعفین که یار و پشتیبان نظام و انقلاب بوده اند، در دوران دفاع مقدس جانفشانی کرده اند و اکنون هم جزء مدافعان حرم هستند و حاضرند برای ارزش ها جان دهند، تلاش کند.

 

زمینه حضور مقام معظم رهبری در استان وجود دارد

نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس خبرگان با اشاره به سفر آخرین مقام معظم رهبری به مشهد گفت: ایشان از همان ابتدا که وارد حرم مطهر شدند بدون اینکه از مشهد چیزی بپرسند، فرمودند؛ خراسان جنوبی چه خبر، مردم چه می کنند، در آجا چه خبر است ، زندگیشان چطور است، در روستاها چه خبر است، که بنده  آنچه اطلاع داشتم بیان کردم و سپس ایشان هم درخصوص سفرهایشان به استان در قبل و بعد از انقلاب صحبت کردند.

رئیسی با اشاره به اینکه امیدواریم دوباره هم زمینه حضور قدوم بابرکت مقام معظم رهبری به استان فراهم شود اذعان کرد: از  آیت الله عبادی هم درخواست کردم که ایشان هم از مقام معظم رهبری برای حضور در استان دعوت کنند تا شاهد برکات حضور ایشان باشیم؛ که فکر کنم زمینه این حضور وجود داشته باشد.

وی افزود: آنچه که امروز برای همه مهم است ایجاد یک نهضت خدمت رسانی مخلص به مردم است که در این خصوص باید یک نهضت فرهنگی برای مصون کردن مردم به ویژه برای جوانان در مقابل جنگ نرم و تهاجم فرهنگی و یک نهضت خدمت رسانی مخلصانه و گره گشایی از کار مردم ایجاد شود، که این دو نهضت جزء ماموریت های ما در آستان قدس هم هست.

 

باید یک نهضت خدمت رسانی مخلص به مردم ایجاد شود

تولیت استان قدس رضوی با بیان اینکه وظیفه بزرگ روحانیت این است که با ادبیات متناسب با انتظار مردم و دارای قالب قابل هضم برای همه اقشار بخصوص جوانان سخن بگویند گفت: امروز باید ادبیات مناسب برای نسل جوان و جامعه وجود داشته باشد تا به فهم دین، ارزش ها و آینده روشن کمک کند که این مخصوصا وظیفه اهل فهم و درک است.

رئیسی ادامه داد: در نهضت فرهنگی و خدمت رسانی به مردم وظیفه داریم کارهای ماندگار انجام دهیم و انشاءلله که دولت بتواند در جهت رفع مشکلات مردم به ویژه مردم خراسان جنوبی و مشکلات آنها از جمله آب، منابع طبیعی، محیط زیست و ... ایفای نقش کند./خاورستان

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

پربیننده ترین مطالب