کد مطلب: 25115
تاریخ انتشار : 16 مرد 1396 - 12:04
بی شک یکی از مهمترین و قدیمی ترین بناهای شهرستان بشرویه و خراسان جنوبی مسجد تاریخی رقه می باشد که به همت مسئولان بازسازی های خوبی در این مسجد قدیمی صورت گرفته است ولی همچنان نیازمند توجه است.

به گزارش پیام بشرویه ، مسجد جامع «رقه» بشرویه یکی از تاریخی‌ترین مساجد خراسان‌جنوبی است ،این مسجد در 18 کیلومتری جنوب غربی شهر بشرویه و در فاصله 100 متری شمال شرق روستای رقه واقع شده است. تاریخ این مسجد، تاریخچه ‌ای از انواع تحولات و تکاملات را از اوایل اسلام تا دوره معاصر در خود دارد. بخش‌های زیادی از آن در دوره ایلخانی ساخته شده است. اما بنای اصلی مسجد مرتبط با اوایل دوره اسلامی و احتمالاً همان مسجدی است که ناصر خسرو در سفرنامه‌ اش از آن یادکرده و ایوان رفیع آن را متذکر شده است.

 

بی شک یکی از مهمترین و قدیمی ترین بناهای شهرستان بشرویه و خراسان  جنوبی مسجد تاریخی رقه می باشد که به همت مسئولان  بازسازی های خوبی در این مسجد قدیمی صورت گرفته است.

 

 ظاهر و سیمای مسجد در میانه فضای خالی پیرامون خود، با مجموعه های پیچیده خود، حالت باستانی و خط آسمان متنوع خود، گویای اهمیت و اعتباری در منطقه می باشد. اعتباری که ما را وادار می کند که آن را همان مسجدی بدانیم که ناصر خسرو از آن این گونه نام می برد: «چون از طبس دوازده فرسنگ بيامديم قصبه اي بود كه آن را رقه مي گويند . آبهاي روان داشت و زرع و باغ ودرخت و بارو و مسجد آدينه و مزارع تمام دارد نهم ربيع الاخر از رقه برفتيم و دوازدهم ماه به شهر تون رسيديم ميان رقه و تون بيست فرسنگ است.»  مصالح و مواد به کار رفته در ساخت مسجد، از خشت خام بوده است که بر بستر سکویی از سنگ لاشته بنا گردیده است.

 

نمای خشتی در بیرون بنا با کاهگل و در نماهای داخلی حیاط، با اندودی به نام محلی خام آهک پوشانیده شده است. مسجد سه ایوان دارد. به جز ایوان قبله، باقی ایوان ها با تاق جناغی تیزه دار و ایوان قبله با نوعی قوس بیضی عمودی پوشیده شده است. نوع تاق در ایوان اصلی به صورت دو تاق آهنگ بزرگ در ابتدا و انتهای آن وجود داشته و تاق گردی نیز در وسط اجرا گردیده است. اما پوشش دیگر ایوان ها با تاق آهنگ می باشد.

 علیرغم اقدامات انجام شده در این مسجد ولی همچنان نیازمند توجه ویژه است.

 

آنچه اهالی روستای رقه از مسئولان برای حفظ این بنای تاریخی  انتظار دارند این است که  میراث فرهنگی بشرویه بیشتر به فکر بازسازی این مسجد که یکی ازقدیمترین ابنیه های تاریخی خطه خراسان وشهرستان  است باشد.

 

 این بنای تاریخی و مهم که به نوعی شاید قدمت آن به دوران امامت امام حسن عسکری (ع) برمیگردد نه حصاری دارد نه اطرافش مسطح وسنگفرش است ونه ازروشنایی کافی برخوداراست .

همچنین این مسجد قدیمی همچنان فعال است  و بسیاری از مراسمات از جمله   اعتکاف و مراسمات ماه رمضان  مورد استفاده قرار میگیرد ولی سرویس بهداشتی آن مناسب نمی باشد و بویژه سالمندان این روستا نمی توانند استفاده کنند و از سوی دیگر دیواه های این مسجد درمعرض تخریب است که از مسئولان و متولیان مربوطه درخواست شده است تا با نگاهی ویژه به این بنا تاریخی ، تلاشی مضاعف در جهت بهبود وضعیت آن داشته باشند.

 

نظرات کاربران

با تشکر، اگرهمین مسجد در استانهای دیگر از جمله اصفهان می بود، می دیدید که چطور به آن رسیدگی می شد و برای بازدید از آن چقدر تبلیغات می شد. متشکریم پیام
روز خبرنگار بر شما و همکارانتان مبارک باد.
باتشکرازپیام بشرویه که مواردی مطرح کردند تقاضادارم ازان مدیردلسوز درخصوص مشکلات این بنا گزارشی تهیه کنید چون دراینده نزدیک قراره مراسم اعتکافربرگزاربشه وهنوزمشکلات عمده ان باقی است وکمتربه این بنارسیدگی میشود
باتشکرازپیام بشرویه که مواردی مطرح کردند تقاضادارم ازان مدیردلسوز درخصوص مشکلات این بنا گزارشی تهیه کنید چون دراینده نزدیک قراره مراسم اعتکافربرگزاربشه وهنوزمشکلات عمده ان باقی است وکمتربه این بنارسیدگی میشود

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.