کد مطلب: 25111
تاریخ انتشار : 14 مرد 1396 - 13:34
سرپرست پایگاه بافت تاریخی بشرویه حبر داد:
منزل تاریخی سلطانی در شهرستان بشرویه مرمت می شود
سرپرست پایگاه بافت تاریخی بشرویه در خصوص تاریخ ساخت بنا افزود: مطالعه ویژگی های کالبدی از یک طرف و تاریخ نبشته ای که در سوی شمالی حیاط باقی مانده تاریخی ساخت بنا را به اوایل دوره پهلوی می رساند.

به گزارش پیام بشرویه ، سرپرست پایگاه بافت تاریخی بشرویه از مرمت منزل سلطانی واقع در محله قلعه نو شهرستان بشرویه خبر داد.

 

"شبنم زاده " با اشاره به جایگاه تاریخی منزل سلطانی در بشرویه خاطر نشان کرد:  منزل تاریخی سلطانی از جمله بناهای شاخصی محسوب می شودکه جدای از ویژگی های اصیل معماری، زندگی ساکنانش همچنان در آن ساری و جاریست و در سالهای اخیر در فهرست میراث ملی کشور ثبت شد.

وی افزود: منزل تاریخی سلطانی در گروه منازل تک ایوانه با سطح اشغال نسبتا گسترده ای قرار می گیرد که ایوان بزرگ جنوبی، حوض خانه با پوشش گنبدی و آرایه های مقرنسی، در کنار سرداب ترکیبی هنرمندانه از گونه ای دیگر از روشهای مقابله و مداخله در طبیعت و آب و هوای نسبتا خشن منطقه را به نمایش می گذارد.

سرپرست پایگاه بافت تاریخی بشرویه گفت: محور جنوبی بنا به واسطه وجود عناصر یادشده بهترین موقعیت را در فصل تابستان برای ساکنانش فراهم می کند و بر خلاف آن فضاهای محور شمالی به گونه ای ساخته شده اند که مانع از ورود و دخالت مستقیم برودت های زمستانه شوند.

شبنم زاده در خصوص تاریخ ساخت بنا افزود: مطالعه ویژگی های کالبدی از یک طرف و تاریخ نبشته ای که در سوی شمالی حیاط باقی مانده تاریخی ساخت بنا را به اوایل دوره پهلوی می رساند.

وی در خصوص عملیات مرمتی این بنا گفت: در ادامه اقدامات مرمتی سالیان قبل، استحکام بخشی پوشش دالان، تراش اندود فرسوده و نماسازی دالان و بدنه غربی بیرونی در دستور کار قرار دارد/ باشگاه خبرنگاران بیرجند

 

نظرات کاربران

امیدواریم میراث فرهنگی بشرویه بفکر بازسازی یکی ازقدیمترین ابنیه های تاریخی خطه خراسان وشهرستان یعنی مسجدچامع رقه هم باشد این بنا نه حصاری دارد نه اطرافش مسطح وسنگفرش است ونه ازروشنایی کافی برخوداراست بسیاری ازدیوارهایش درمعرض تخریب است

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.