کد مطلب: 25031
تاریخ انتشار : 12 تير 1396 - 11:59
حوزه گردشگری یکی از فعالیت‌های پولساز و تأثیرگذار در شکوفایی اقتصاد به شمار می رود، عرصه ای که همچون بسیاری از دیگر بخش های اقتصادی در ایران از نفوذ چینی‌ها مصون نمانده است.

به گزارش پیام بشرویه ، گردشگری از عرصه هایی به شمار می رود که می تواند در توسعه و  هر کشوری نقشی بسزایی ایفا کند.

به واقع سودآوری و تأثیرگذاری این عرصه در رشد و پویایی اقتصادی به میزانی است که از آن به عنوان یک صنعت یاد می شود.

با نیم نگاهی به کشورهایی که در این زمینه مؤثر و قوی عمل کرده اند، به این واقعیت پی خواهیم برد که روند رشد و توسعه اقتصادی آنها با سرعت و شتاب فزآینده ای همراه بوده است.

گردشگری طبیعی، سلامت، زیارتی و معنوی، تفریحی، تاریخی و...هر یک بخشی از این حوزه فراخ و وسیع را به خود اختصاص می دهند که خوشبختانه ایران زمین در تمامی عرصه های اشاره شده از ظرفیت های برجسته و قابل توجهی برخوردار است.

علی‌رغم تمامی فرصت های بالقوه موجود و با وجود اقدامات سازنده ای که در طول سالیان اخیر در این زمینه تعریف و اجرائی شده، لذا همچنان با نقطه مطلوب فاصله بسیاری داریم. کم نیستند کشورهایی که به مراتب از جذابیت های گردشگری کمتر و ضعیف تری در مقایسه با ایران برخوردارند، اما با برنامه ریزی مؤثر و اصولی و نگاه کارشناسانه، موفق به کسب توفیقات هر چه بیشتری شده اند.

متأسفانه ایران نه تنها در حوزه جذب گردشگر(با عنایت به ظرفیت های موجود) چندان موفق عمل نکرده، بلکه با برخی کم توجهی‌ها و غفلت ها، بستر و زمینه ای فراهم شده که چینی ها از استعدادهای موجود در ایران در راستای کسب منافع اقتصادی خود بهره برداری می کنند.

در ذیل این گزارش و در گفت و گو با کارشناسان و صاحب نظران، ابعاد و زوایای هر چه بیشتری از این واقعیت و پدیده تلخ مورد بحث و بررسی قرار می گرد.

روح ا... اُلفَت،کارشناس حوزه گردشگری،در گفت و گو با به خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی ، با اشاره به انتشار برخی از اخبار و گزارشات در خصوص نفوذ و خیز چینی‌ها در عرصه گردشگری ایران گفت: قطعاً نقش آفرینی چینی ها در این عرصه، از حیث اقتصادی برای ما مطلوب اثر و خوشایند نیست و باید ساز و کاری تعریف و طراحی شود که بر مبنای آن، از این فرصت‌ها در راستای اشتغال آفرینی و فعالیت علاقه مندان،کارشناسان و جویندگان کار ایرانی بهره‌گیری شود.

وی افزود: امنیت حاکم بر ایران اسلامی، یکی از مؤلفه های بسیار مثبت برای توسعه صنعت گردشگری محسوب می شود و می طلبد از این دستاورد و موهبت عظیم به نحو شایسته تری در جهت پیشرفت و شکوفایی اقتصادی و ارز آوریِ کشور استفاده شود.

الفت عنوان کرد: بدون تردید، عنصر امنیت، اصلی ترین و ضروری ترین لازمه حصول توفیق حداکثری در بخش گردشگری است و به تبع کشور و جامعه‌ای که در این حوزه با مشکلات و چالش هایی عدیده دست و پنجه نرم می‌کند، قادر به جذب گردشگر به میزانی کافی و مؤثر نخواهد بود.

کارشناس حوزه گردشگری گفت: علی‌رغم برخورداری از این مؤلفه خطیر، لذا در عرصه برنامه ریزی و تأمین زیرساخت های رفاهی لازم و همچنین اطلاع رسانی و آگاهی بخشی نتوانسته ایم به آن سود آوری مورد نظر نائل شویم و به تبع در چنین شرایطی، زمینه و بستر نفوذ کشوری همچون چین برای ایفای نقش در عرصه اشاره شده فراهم می شود.

وی افزود: پیش از این، برخی رسانه ها، از هتل داری، رستوران داری و برخی دیگر از خدمات رفاهی و اقتصادی با نقش آفرینی چینی ها در داخل کشور خبر داده بودند و حالا زمزمه های حضور و نقش برخی اتباع چینی به عنوان راهنمای کردشگری در ایران به گوش می رسد.

الفت گفت: ملاحظات امنیتی نیز ایجاب می‌کند با ورود دستگاه های ذی‌ربط، این بساط و قائله جمع شود و قطعاً با مداخله نهادهای مربوطه، می‌توان از وقوع چنین مواردی جلوگیری نمود.

کارشناس گردشگری گفت: در شرایطی که بسیاری از جوانان جویای کار با آموزش صحیح قادر به نقش آفرینی در این حوزه هستند، ورود و حضور چینی ها، رخداد خوشایندی نخواهد بود و به اعتقاد بنده مصداق بارز ضرب المثل چراغی است که بیش از هر چیز به این مرز بوم، خانه و جوانان ایرانی روا است.

میل توریست های خارجی به همراهی چینی ها به عنوان راهنمای گردشگر

سعید پورحیدری، یکی از متولیان تورهای گردشگری داخلی در تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی ، با اشاره به وجود شواهد و قرائن متعددی از میل و رغبت گردشگران خارجی به همراهی چینی با آنها گفت: البته وجود برخی خلأها و نظارت های ضعیف، عامل و دلیل اصلی بروز چنین ذهنیتی است و در صورت لحاظ کردن وسواس و در صورت لزوم تعریف و طراحی ضوابط و قوانین مربوطه، می‌توان از بروز چنین معضلاتی پیشگیری نمود.

وی افزود: نقش آفرینی چینی ها در رستوران داری، هتل داری و فعالیت های این‌چنینی به مثابه فرصت سوزی است که باید برای جلوگیری از آن، جدیت هر چه بیشتری به خرج داد.

پور حیدری گفت: ممکن است برخی موضوع را این‌چنین تحلیل کنند که چنین رویکردها و رویه هایی (منظور جلوگیری از حضور چینی‌ها به عنوان راهنمای گردشگری در ایران) مصداق بارز انحصار طلبی است، اما به اعتقاد بنده وضعیت اقتصادی ما و حتی برخی از ملاحظات امنیتی، ایجاب می‌کند تا فضا و عرصه برای حضور چینی‌ها درعرصه های مذکور تنگ و محدود شود و از بستر موجود به نحوی مؤثر ، در راستای ایفای نقش جویندگان کار در داخل ایران بهره گیری نماییم.

متولی یکی از تورهای گردشگری در خاتمه یادآور شد: انتظار می رود ساز وکاری لحاظ شود که چینی‌ها برای گردشگری ، همچون بسیاری از توریست های دیگر در کشور حضور یابند، اما از فعالیت در چنین عرصه هایی منع شوند و یا در صورت ورود به چنین عرصه هایی با وضع عوارض، مالیات های سنگین، بازدارندگی مقتضی در این خصوص منظور گردد تا به تدریج ضریب و عمق فعالیت های مذکور با کاهش و اُفتی قابل توجه همراه شود.

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران 

 

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.