کد مطلب: 25029
تاریخ انتشار : 11 تير 1396 - 13:29
عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: ایران قریب به 100 میلیون دلار بابت خرید هواپیما متعهد شده اما چرا این قرارداد تا این حد محرمانه است.

به گزارش پیام بشرویه ، جواد کریمی قدوسی" عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در جریان طرح سوال از عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در ابتدا گفت: لازم است آزادسازی موصل که مظهر عمل تفکر مقاومت در منطقه است را به ملت قهرمان عراق و جریان مقاومت تبریک بگویم.

وی تصریح کرد: همچنین از هیئت رئیسه مجلس گله‌مندم به این جهت سوال بنده در تاریخ 95/03/26 یعنی یک سال قبل و در هفته اول تشکیل مجلس دهم تقدیم هیئت رئیسه شد اما بعد از یک سال به صحن آمده در حالی که این سوال باید در وقت خودش در دستور کار قرار می‌گرفت.

عضو کمیسیون امنیت ملی در ادامه خطاب به آخوندی گفت: چرا در این قرارداد و توافق همچون بحث‌های دیگر همه چیز محرمانه بود و نمایندگان ملت از این قرارداد که غریب به صد میلیون دلار برای جمهوری اسلامی دارد نباید خبر داشته باشند.

کریمی قدوسی با بیان اینکه الگوی اقتصادی این قرارداد چگونه است، افزود: یکی از سوال‌های مهم ما از آخوندی در کمیسیون عمران همین کم و کیف قرارداد بود که وی تعهد داد اطلاعات در اختیار بنده و اعضای کمیسیون عمران قرار بدهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی متذکر شد: رئیس کمیسیون عمران در تاریخ 96/01/19 به پرورش مدیرعامل شرکت هواپیمایی نامه نوشت و درخواست کرد تا ظرف یک هفته محتوای این قرارداد در اختیار کمیسیون عمران قرار گیرد اما تا این لحظه با وجود گذشت یک سال محتوای این قرارداد به این سنگینی در اختیار کمیسیون عمران قرار نگرفته است.

وی با تاکید بر اینکه ما نقطه نظر مشترک داریم و همه موافق بازسازی ناوگان هواپیمایی، ریلی، جاده و کشتیرانی هستیم اظهار داشت: همه این موارد در حوزه وزارتخانه راه و شهرسازی و شخص آقای آخوندی است اما شان نزول مجلس این است که در قالب سوال، پیگیری، قانون گذاری و تحقیق و تفحص بداند که چنین قراردادهایی از چه طریق انعقاد می‌شود.

کریمی قدوسی بیان داشت: متاسفانه این قرارداد همچنان محرمانه است و بجز یکسری توضیحات شفاهی و کلی نه تنها ما بلکه بسیاری از کارشناسان حوزه هواپیمایی کشور و حتی مدیران این وزارتخانه هم از کم و کیف این قرارداد بی‌اطلاع هستند چرا که در کسب اطلاع از این قرارداد محدودیت‌های بسیاری گذاشته شده است.

وی با اشاره به توضیحات آخوندی مبنی بر خرید سه فروند ایرباس و چهار فروند atr اظهار داشت: باید مشخص شود که برای خرید این هواپیماها چقدر پول دادید و این پول را از چه محلی برداشت کردید.

عضو کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه باید مشخص شود چه مصوبه‌ای برای خرید این هواپیماها وجود داشته است، تصریح کرد: آیا مصوبه‌ای در هیئت دولت در این زمینه وجود داشته است شما برای شرکت هواپیمایی کشور یعنی هما خرید می‌کنید و باید مشخص شود که مصوبه هیئت مدیره هما قبل از این تفاهم نامه و خرید بوده و یا بعد از آن؟

وی با بیان اینکه همچنین لازم است مدل اقتصادی خرید این هواپیماها چه بوده است، تصریح کرد: همچنین باید توضیح داده شود برای این نوع خریدها چه توجیه اقتصادی وجود داشته است.

کریمی قدوسی گفت: از لحاظ فنی هواپیماهای ایرباس که خریداری شده از زمان استارت تا زمانی که خاموش شود باید 5 ساعت پرواز کند اما چرا از این هواپیماها در خطوط داخلی استفاده می‌شود.

نماینده مشهد با بیان اینکه در خرید این هواپیماها تا چقدر از نظر کارشناسان حوزه‌های مختلف استفاده شده است اظهار داشت: در بحث هواپیمایی تعداد زیادی شرکت‌ خصوصی داریم که با ورود 320 فروند هواپیمای نو از شرکت دولتی هما قطعا بخش‌های خصوصی باید در شرکت خود را پلمپ کنند و ببندند و لازم است پاسخ داده شود چقدر در انعقاد این قرارداد به بخش خصوصی اهمیت دادید.

کریمی قدوسی با بیان اینکه این خریدها باید پاسخ داده شود که با چه نرخی صورت گرفته است گفت: از سوی یکی از وزرا گزارش رسمی داریم که این هواپیماهای خریداری شده ایرباس دست دوم هستند و آیا این مسئله را تایید می‌کنید از سوی دیگر چرا دولت در بخش داخلی خود به این سرمایه‌گذاری سنگین تن داده در حالی که قانونی نیست و دولت مجاز به سرمایه‌گذاری در این قضیه نیست

 منبع :باشگاه خبرنگاران جوان 

نظرات کاربران

خدا رو شکر ایشون گفتن اگه کسی دیگه میگفت قابل باور بود # کریمی قدوسی

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.