کد مطلب: 24910
تاریخ انتشار : 27 خرد 1396 - 22:55
بیرجند- طرح مطالعاتی انتقال آب دریای عمان به سه استان خراسان جنوبی، رضوی و سیستان و بلوچستان با حضور مسئولان سه استان بررسی شد.

به گزارش پیام بشرویه ، به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی نشست مشترک مدیران عامل شرکت  های آب منطقه ای خراسان جنوبی و رضوی و سیستان و بلوچستان و نیز نمایندگان شرکت مشاور مطالعات طرح انتقال آب از دریای عمان به استان های شرق کشور ،به میزبانی شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی برگزار شد. 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی با اشاره به دلایل نیاز آبی بخش شرب و صنعت استان در افق بلندمدت و حتی میان‌مدت، اظهار داشت: به دلیل ‌کمبود منابع آبی موجود در استان در خصوص طرح انتقال آب از خارج از حوضه آبریز چاره‌اندیشی شده که یکی از راه های ممکن انتقال آب از دریای عمان است.

حسین امامی با بیان اینکه اجرای پروژه انتقال آب از دریای عمان به خراسان جنوبی نیازمند سرمایه و اعتبارات بالایی است، افزود: در این راستا  اقدامات زیادی انجام شده که مطالعات این پروژه با اولویت خراسان جنوبی، رضوی و سیستان و بلوچستان آغاز و در حال انجام است.

وی یادآور شد: تامین آب شرب وصنعت برای این سه استان یکی از مطالبات اصلی و اولویت اول مردم است که امیدواریم با همکاری و همدلی بین همه متولیان امر و  نیز با مشارکت بخش خصوصی ، این پروژه هرچه سریع تر وارد فاز اجرایی اجرایی و عملیاتی شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی  نیز، با اشاره به اینکه در هیچ نقطه جهان مصرف آب به اندازه کشور ما نیست اظهار داشت: انتقال آب از دریای عمان به سه استان شرقی کشور با هدف رفع کسری مخازن صورت می گیرد چراکه پیش بینی می‌شود، بسیاری از شهرهای این استان در چشم انداز 1420 با مشکل تأمین آب مواجه شوند.

حسن جعفری با تاکید براینکه طرح انتقال آب از دریای عمان و نمک زدایی، گران و دراز مدت است و با اعتبارات دولتی شاید حدود 10 سال طول بکشد ،افزود: این طرح می‌تواند به دلیل تثبیت جمعیتی،‌ به کریدور شرق کشور کمک کند.

در ادامه نماینده شرکت مجری مطالعات طرح انتقال آب از دریای عمان،با بیان اینکه رشد جمعیت در شرق کشور بسیار کم بوده و حتی در برخی از نقاط  نیز منفی بوده است،اظهار داشت: با ریشه یابی این موضوع بسیاری از عوامل این رشد منفی، به نبود صنعت و کشاورزی پایدار که در اثر توان کم دشت های این منطقه و کاهش منابع آبی است،باز می گردد.

حسینی افزود: اگر آب کافی در اختیار باشد بسیاری از کارخانه جات و صنایع کوچک همچون دامداری و ... را میتوان در جهت توسعه و اشتغال پایدار در منطقه شرق کشور ایجاد کرد.

وی در ادامه به روند انجام مطالعات طرح انتقال آب از دریای عمان اشاره کرد و گفت: هدف اصلی از اجرای این پروژه تامین آب شرب و صنعت سه استان شرقی کشور است که در فاز اول اجرایی در افق 1407 به میزان 250 میلیون متر مکعب و در افق 1420 به میزان 750 میلیون متر مکعب پیش بینی شده است.

وی به اجزای مطالعات این طرح پرداخت و گفت:این مطالعات شامل 4 بخش کلی از جمله مطالعات پایه،مطالعات آبگیر و نمک زدایی و محیط زیست،مطالعات خط انتقال و محیط زیست مسیر و مطالعات ارزیابی مالی و اقتصادی و ارائه ساختار مناسب، است.

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.