اخبار شهرستان

تازه ترین مطالب

کد مطلب: 23972
تاریخ انتشار : 21 آذر 1395 - 12:29
خشکسالی در شهرستان بشرویه به حدی افزایش یافته که این شهرستان به صورت رسمی به عنوان "خشک ترین شهر کشور " معرفی شده است.

به گزارش پیام بشرویه،زخم هایی که بر پیکر خشک بشرویه از خشکسالی ها کشیده شده هر روز عمیق تر می شود و در هر دوره فصلی زراعی خبری ناخوشایند از خاکستر شدن دسترنج کشاورزان به گوش می رسد.

بحران ۱۸ ساله خشکسالی و کاهش بسیار شدید نزولات جوی در شهرستان بشرویه موجب خسارات شدیدی شده که جبران آن بسیار سخت و زمانبر است .

 

 

خشکسالی در شهرستان بشرویه به حدی افزایش یافته که این شهرستان به صورت رسمی به عنوان "خشک ترین شهر کشور " معرفی شده است.

 

حوادث مشکل‌آفرین پی در پی خشکسالی ها امان کشاورزان سخت‌کوش و به خصوص روستاییان را بریده تا جایی که نزدیک به ۴۶ چشمه و قنات روستایی خشک شد و برای جبران بخشی از این خسارت علاوه برکاهش شدید منابع آبی ,آبرسانی به مزارع کشاورزی هم گویا راه به جایی نبرده است.

 

این روزها شهرستان بشرویه قطب کشاورزی خراسان جنوبی که بیشترین تولیدات کشاورزی در تولید پنبه، پسته ،محصولات جالیزی جو و گندم و دیگر محصولات فصلی همچون باغات انار و زعفران را به ظرفیت بسیار بالایی از تولید رسانده مورد تهدید و در معرض کاهش شدید تولید محصولات کشاورزی قرار گرفته از طرفی در بخش صنایع تبدیلی هم هنوز شاید یک درصد هم رشد دیده نمی‌شود.

 

در سال جاری برابر آنچه که جهاد کشاورزی در سامانه اطلاع رسانی خود اعلام کرده مبلغ ۱۰ میلیارد تومان خسارت به محصول طلای سرخ شهرستان بشرویه "زعفران" وارد شده است.

 

این خسارت فقط بخشی از دریای مشکلات خشکسالی در بشرویه است تا آنجا که به گفته مسئولان در سال زراعی 94-95 که میزان کاهش بارندگی ها حتی به نسبت  میانگین بلند مدت 80 ساله در بشرویه هم بی سابقه بوده است، باعث شده تا به95 درصد بیابان ها و مراتع بشرویه خسارت شدید وارد شود.

 

در بخش مرکزی در ریگ بشرویه 95 درصد خسارت به مساحتی بالغ بر 303 هزار و 208 هکتار وارد شده که مبلغی حدود 2 میلیارد و 419 میلیون تومان خسارت خشکسالی در این بخش براورد شده است.

 

متاسفانه کل مراتع بشرویه تحت تاثیر خشکسالی ها از بین رفته و با کاهش 400 کیلوگرمی علوفه در هکتار مواجه شده ایم.

 

حال خبرهایی به گوش می رسد که بارقه ای از امید را در دل کشاورزان ایجاد کرده و طبق آنچه در رسانه های مختلف آمده است رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی و همچنین نماینده مردم شهرستان‌های بشرویه طبس فردوس و سرایان در مجلس شورای اسلامی از اختصاص مبلغ ۲۷ میلیارد تومان اعتبار برای جبران خسارت ها در خراسان جنوبی خبر داده است.

 

هرچند خسارت خشکسالی برپیکره بشرویه انچنان است که کشاورزان با مشکلات شدید اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند ولی می تواند بخشی از این مشکلات را جبران کند.

 

حال جای سوال است که سهم شهرستان بشرویه "خشک ترین شهر کشورگ که ۱۸ سال پیاپی، تندر خشکسالی بر کشاورزان آن تازیانه می زند و فقط در یک  محصول کشاورزی ۱۰ میلیارد تومان خسارت تحمل کرده است چه میزان می باشد؟؟

 

این اعتبارات چگونه بین کشاورزان توزیع خواهد شد تا بتواند علاوه بر جبران بخشی از خسارت های وارد شده به بدنه کشاورزی و کشاورزان زحمتکش شهرستان بشرویه از بسیاری پیامدها از جمله مهاجرت بیکاری و نابودی دسترنج کشاورزان جلوگیری کند؟

 

آنچه مورد انتظار  مردم و کشاورزان است دفاع تمام قد "نماینده مردم بشرویه سرایان و فردوس طبس" متولیان مربوطه و مسئولان عالی شهرستان از اختصاص سهم ۱۰۰ درصدی شهرستان بشرویه  از بخش 27 میلیارد اعتبار خشکسالی است .

 

و بی شک رعایت عادلانه در توزیع اعتبار بر اساس مشکلات عمیق خشکسالی ها می تواند مرهمی بر زخم هایی از خشک شدن قنات های مهم بخش ارسک شهرستان بشرویه، و بخش مرکزی،خالی شدن از سکنه روستاهای مهم بشرویه،خشک شدن روستاهای دهستان کرند از بزرگترین دهستان های بشرویه،افت شدید محصولات دامی و فروش دام ها توسط کشاورزان به دلیل عدم تامین علوفه ,خسارت های ده میلیاردی بر زعفران بشرویه، افت شدید آبدهی قنوات و خشک شدن چشمه ها تشدید بیکاری و مهاجرت روستاییان بشرویه،ناامیدی کشاورزان از خدمات دولت در رفع مشکلات کشاورزی،کاهش شدید آب شرب در روستاهای بشرویه و مخلوط شدن تاسف بار آب شرب و آب غیر بهداشتی مردم برخی روستاها و وضعیت وخیم مالی کشاورزان در روستاها باشد.

 

 گزارش: سکینه وثوقی

نظرات کاربران

محض اطلاع اربابان رسانه و دلسوزین عرض میکنم که در جریان باشین که جدیداٌ قنا ت "محمدآباد نیگنان" هم کاملاٌ خشک شده است.

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

پربیننده ترین مطالب