کد مطلب: 23769
تاریخ انتشار : 16 آبا 1395 - 18:23
ریس شورای اسلامی شهر بشرویه در نشست مردمی مسجد جامع از مراحل پایانی تصویب طرح جامع بشرویه در کشور خبر می دهد و شماره معکوس برای اعلام آن آغاز شده است.

به گزارش پیام بشرویه در قانون اساسی برای شوراهای اسلامی شهر جایگاه عظیمی تعریف شده که بر اساس همین نیز وظایف و اختیارات مختلفی نیز بر عهده این نهاد گذاشته شده است.

 

انتخاب شهرداران و نظارت کامل بر اقدامات شهرداری و شرکت های وابسته در حوزه مالی  ،بررسی و شناخت کمبودها،نیازها و نارسایی های اجتماعی در حوزه های مختلف فرهنگی ، آموزشی ، بهداشتی ، اقتصادی و رفاهی حوزه انتخابيه و تهيه طرحهاو پيشنهادهاي اصلاحي و راه حلهاي كاربردي در اين زمينه‌هاجهت برنامه‌ريزي و ارائه آن به مقامات مسئول ، نظارت بر امور بهداشت حوزه شهر، نظارت بر اجراي طرحهاي مربوط به ايجاد و توسعه معابر، خيابانها، ميادين و فضاهاي سبز و تاسيسات عمومي شهر بر طبق مقررات موضوعه می باشد.

 

همچنین یکی از مهمترین وظائف شوراها این است که در پايان هر سال مالی صورت بودجه و هزينه خود را جهت اطلاع عموم منتشر نمايد و نسخه ای از آن را جهت بررسی  به شورای شهرستا ن و استا ن ارسال کند.

 

 بررسی و تآئيد طرحهای هادی و جامع شهرسازی و تفصيلي و حريم و محدوده قانونی شهرها پس از ارائه آن توسط شهرداری و ارسال به مراجع ذی ربط قانونی جهت تصويب نهايی نیز از دیگر وظائف شوراها محسوب می شود.

 

موارد ذکر شده در فوق مطلب،بخشی از وظائف شوراها و اختیارات این نهاد است که نمایندگان منتخب توسط مردم، با بکاربردن تلاش خود در جهت انجام وظائف خویش اقدام می کند.

 

شورای اسلامی شهربشرویه نیز که متشکل از انتخاب آرای مردم است در بدنه خود مجموعه ای از نخبگان فرهنگی، حقوقی، پروژهشگر،اجتماعی درون مردمی را در خود جای داده است و طبق اعلام رسمی شوراها هر هفته جلسات آنان در دفتر شورا برگزار شده و در سالن جلسات به روی مردم باز است.

 

و اما ارائه عملکرد شوراهای اسلامی  و رسیدگی به انتظارات مردم و مشکلات شهری از جمله انتظارات بحق مردم است که نسبت به منتخبان خود دارند تا علاوه بر دریافت وضعیت کلی شهرستان و مشکلات آن،عملکرد شوراها را نیز ارزیابی کنند.

 

در همین راستا شوراهای اسلامی شهر بشرویه با برگزاری نشست های پرسش و پاسخ در مساجد محل و مسجد جامع،علاوه بر گزارش عملکرد در حوزه شهری و شهرداری به سوالات مردم نیز پاسخ می دهند.

 

در اخرین نشستی که شوراهای اسلامی شهر بشرویه به همراه شهردار این شهر در مسجد جامع برگزار کردند، گزارشی از وضعیت اقدامات شهرداری،رسیدگی به مشکلات شهری وپیگیری های مختلف مطرح شد که در کنار آن پاسخگویی به سوالات مردمی از دیگر برنامه های این نشست مردمی بود.

 

♦♦بلوار جدید الاحداث شهرداری و سوالات مختلف آن

از مهمترین موضوعات مطرح شده که سوالات و بحث های مختلفی را به همراه داشت احداث بلوار جدید شهرداری بشرویه جنب حوزه علمیه بود.بلواری که نقشه های طراحی شده آن از گذشته نیز وجود داشته ولی در دوره هیچ شهردار و شورایی محقق نشد.

به گفته "علی قلیان اول" رییس شورای اسلامی شهر بشرویه بخش مهم احداث بلوار توافقات انجام شده با مالکین در این مسیر بوده که به نوبه خود کاری سخت و زمان بر محسوب میشود ولی خوشبختانه با تکیمل این فرایند احداث این بولوار استارت خورد و ساخت این پروژه به پیش می رود.

با احداث بلوار جدید شهرداری علاوه بر افزایش یک بلوار اصلی و بزرگ به شهر بشرویه، بار ترافیکی زیادی از بلوار قائم و ملاعبدالله بشروی کاهش یافته ،تصادفات احتمالی دورن شهری در این مسیر نیز به تبع آن کاهش می یابد.

 

و اما اختلاف نظرها بر سر انحراف کوچکی که در ابتدای بلوار وجود دارد و سوالات مختلف در این خصوص موجب گردید تا "حسین بلالی" شهردار بشرویه به پاره ای توضیحات بپردازد.

انتخاب نقشه ها و طراحی های سابق بلوار، وضعیت تملک زمین های اطراف و توافق با مالکان و همچنین قرار گرفتن انتهای بلوار در زمین های شرکت کشاورزی از جمله عواملی است که سبب شده تا بلوار در ابتدای مسیر کمی با زاویه آغاز شود که البته احداث بلواری که سال هاست طرح های ان در انتظار اجرا است ،به نوبه خود پروژه ای بزرگ است که نباید از مزایا و اقدامات زیادی که صورت می گیرد غافل شد.

 

انتخاب نام بلوار نیز از دیگر بحث های مدنظر بوده که به گفته بلالی، گذاشتن نام "شهرداری " بر روی بلوار در دست احداث،دارای مصوبه شورا بوده و به نام کارگران زحمت کش این نهاد مردمی نام گرفته است.

 

♦♦همایش خشکسالی در خشک ترین شهر کشور

رییس شورای اسلامی شهر و شهرستان بشرویه، بعد از آن به مساله خشکسالی شدید شهرستان اشاره کرد و باتوجه به ارائه عملکرد شوراها در حوزه پیگیری های مختلف برای جذب اعتبارات از برگزاری همایش خشکسالی خبر داد.

♦♦حوزه صنعت و معدن بشرویه نیازمند پیشرفت و توسعه

قلیان با ابراز نارضایتی از حوزه صنعت و معدن بر این نکته یادآور شد که وضعیت خوبی برحوزه صنعت و معدن بشرویه حاکم نیست و باید تلاش ها برای جذب سرمایه گذار، تسهیل قوانین،همراهی با معدن کاران،تکمیل زیرساخت های ناحیه صنعتی بشرویه، کمک به سرمایه گذار به جای طولانی کردن روند انجام کار تولیدی در بشرویه صورت گیرد.

 

♦♦پیچیدن صدای پنبه کاران بشرویه در کشور

پیگیری های شوراهای اسلامی شهرو شهرستان بشرویه برای رساندن فریاد بی صدای پنبه کاران بشرویه به گوش مسئولان کشوری را از مهترین برنامه های برجسته و تاثیر گذار بوده است که قلیان با ارائه آمار جلسات مختلف شهرستانی، استانی و کشوری  و همچنین مجاب کردن مسئولان کشوری در افزایش نرخ خرید تضمینی پنبه و جلوگیری از واردات پنبه در فصل برداشت،این اقدامات را از جمله عواملی می داند که موجب گردید تا پنبه کاران در سال زراعی جاری وضعیت بهتری نسبت به قبل داشته باشند و نرخ خرید تضمینی پنبه نیز به مراتب افزایش یابد.

♦♦بشرویه،شهری مظلوم در حوزه راه ها

وضعیت نگران کننده راه های بشرویه و مظلومیت این شهرستان،خبرهای تازه از تصویب طرح جامع شهری بشرویه و آخرین خبرها از سه راهی از مهمترین محورهای بحث نشست مردمی شوراهای اسلامی شهرستان بشرویه بود.

رییس شورای اسلامی شهر و شهرستان بشرویه با تاکید بر اینکه این شهرستان در حوزه راه ها در مظلومیت به سر می برد بر احداث جاده بشرویه به بجستان، تکمیل جاده بشرویه به طبس و جذب اعتبارات ملی آن، تعیین تکلیف تابلوهای سرعت در جاده طبس تاکید کرد.

 

به گفته قلیان پرونده راه های بشرویه همیشه در شوراها باز است و متاسفانه وضعیت تردد بشرویه به سمت طبس دو،سه سال است که کاهش یافته که وجود دو پلیس راه بشرویه و ده محمد و عدم تصحیح تابلوهای حداکثر سرعت مجاز در مسیر طبس می تواند از جمله عوامل باشد .

♦♦مصوبه پلیس راه در جاده های طبس هنوز  اجرا نشده است

وی با تاکید بر اینکه انتظار مردم و مسئولان بشرویه این است که هرچه سریعتر مصوبه پلیس راه در خصوص تغییر تابلوهای سرعت که در بشرویه اعمال شده در طبس هم انجام گیرد ،از برگزاری جلسات مختلف با این موضوغ خبر داد و خواستار اعمال این مصوبه شد.

♦♦جاده بشرویه به طبس ردیف ملی دارد و اعتبار ملی می خواهد

رییس شورای اسلامی شهر و شهرستان بشرویه ، پیگیری برای اخذ اعتبارات ملی جاده بشرویه به طبس را از دیگر پیگیری های ادامه دار شوراها برشمرد و با اشاره به اینکه جاده بشرویه به طبس یک پروژه ملی بوده و دارای کد اعتبار ملی است ،به این نکته اشاره کرد که اعتبارات ملی آن بسیار کم محقق می شود و ین به معنا نیست که این جاده ملی نباشد.

♦♦جاده بشرویه به بجستان  شاهراه نجات اقتصادی شهر گرفتار در خشکسالی

قلیان به سراغ یک خواسته جامع مردمی بشرویه رفت و پیگیری برای  مجوز احداث جاده بشرویه بجستان  که یک تمایل عمیق از طرف تمام مردم بشرویه است را از اقدامات شوراهای اسلامی نام برد که با توجه به مزایای فراوان این جاده برای مسافران و شهرستان بشرویه باید اخذ مصوبه آن انجام گیرد.

 

به گفته وی، باتوجه به توسعه راه های مجاور، بشرویه در بن بست قرار گرفته و با غالب شدن خشکسالی ها ، نجات اقتصاد شهرستان بشرویه در احداث این جاده و توسعه راه ها است.

♦♦کاهش حدود 80 کیلومتری  مسیر زائران امام رضا (ع)

با احداث دو جاده بشرویه به طبس و بشرویه به بجستان حدود 80 کیلومتر مسیر برای زائران آقا علی بن موسی الرضا (ع) کوتاه تر شده و علاوه بر آن،روستاهای موجود در مسیر راه نیز از نعمت این جاده بهره مند می شوند.

 

جاده بشرویه به بجستان که در حال حاضر اولویت اصلی مردم بشرویه است آنچنان مورد اهمیت است که علاوه بر راه و شهرسازی خود مردم، خیرین راه ساز ،شهرداری و شورای اسلامی شهر و شهرستان بشرویه نیز برای احداث این جاده آماده همه گونه همکاری هستند تا آنجا که مسیر حدود 5 کیلومتر از راه بشرویه به چاهنو به همت مردم، اداره راه و شهرسازی و خیرین راه ساز شهرستان بازگشایی شده و این همراهی و همیاری مردم با دولت می تواند نقطه مثبتی برای اخذ مجوز وردیف اعتباری این پروژه مردمی بشرویه باشد.

♦♦اسناد مهم برای اثبات سه راهی بشرویه

و اما سه راهی و بحث پرماجرای آن که رییس شورای اسلامی شهر بشرویه در خصوص پیگیری این موضوع گفت:تاکنون بیش از 1۴ مطالعه در این خصوص انجام شده و درخواست به استانداران و دفتر تقسیمات کشوری ارائه شده تا طبق اسناد موجود و تقسیم های کشوری راه و شهرسازی مساله سه راهی تعیین تکلیف شود.

 

قلیان ،دستاورد این جلسات و مکاتبات را بازنگری دوباره کارشناسان در محدوده سه راهی می داد و البته به گفته وی اسناد مهمی از پلاک ها موجود است و خط مرز ما را ۷کیلومتر بعد از ۳راهی نشان میدهد که باید مرز سیاسی دو شهرستان بر مرز  اسنادی که  از  پلاک ها داریم منطبق شود.

 

♦♦شماره معکوس برای اعلام طرح جامع شهری بشرویه

 

طرح جامع شهری از مشکلات بزرگ شهرستان بشرویه که چندسالی است گریبانگیر شده و خبرها حاکی از مراحل پایانی تصویب طرح در کشور را می دهد و شماره معکوس برای اعلام آن آغاز شده است

 

رییس شورای اسلامی شهر و شهرستان بشرویه عنوان کرده که طرح جامع شهری بشرویه  به کمیسیون عالی معماری ارجا شده و جلساتی برگزار شده که در مرحله پایانی تایید است و البته نیاز است تا نماینده نیز پیگیری کند.

 

ایجاد فرهنگ سرای فروزانفر در خانه قدیمی اسدی،احداث هتل کیان با مشارکت سرمایه گذار داخلی، برگزاری و پوشش عملیاتی و مالی برخی برنامه های فرهنگی و مذهبی در بشرویه از جمله کنگره شهدای بشرویه از دیگر برنامه هایی بود که به آن اشاره شد .

♦♦بخشی از درخواست های مردمی از شهردار

و اما آسفالت بلوار جانبازان ،رسیدگی به وضعیت بلوار شهید بهشتی ،احداث پارکینگ،رسیدگی به بلوار قایم،روشنایی و فضای سبز در مسیر جاده هواشناسی،ارایه خدمات شهری در بلوار خلیج فارس،تکمیل پروژه های نیمه تمام شهری و ساخت المان شهری نیز بخشی از درخواست های مردم از شورای اسلامی شهر و شهردار بشرویه بود.

 

گزارش: سکینه وثوقی

نظرات کاربران

به هر حال این شهردار زحمت زیاد کشیده خدا خیرش بده....پروژه های نیمه تمام خیلی مهمه که تکمیل بشه...مثل برخی پارک ها برخی خیابان ها و برخی وعده ها....
"وجود دو پلیس راه بشرویه و ده محمد و عدم تصحیح تابلوهای حداکثر سرعت مجاز در مسیر طبس می تواند از جمله عوامل باشد ." چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی
ظاهرا خبرنگاران پیام کم اطلاعند.بهتر است بگویید اولین جلسه شورای اسلامی بشرویه در مسجد جامع نه اخرین نشست.محض اطلاع این دومین جلسه شورای بشرویه است یکی مسجد حجت و بعدی مسجد جامع.ثانیا سرکجی بلوار بخاطر زمین های کشاورزی و همجواری با حوزه علمیه است حالا اینکه با حوزه نتوانسته اند توافق کنند یا با مالکان زمین های کشاورزی یا خانه جنب بلوار الله اعلم.در کل شورا در بحث اطلاع رسانی ضعیف عمل کرده است
واااااااااااااااای این چه مظلومی از ما مردم بشرویه ست که فردا خدی همه بشرویه هم سند بزدند و بدرمو کرد از این شهر .
با سلام كيفيت آسفالت دور ميدان بسيج بسيار پايينه لطفا رسيدگي كنيد.
چشماتو باز کن خانم انحراف لبوار کوچک نیست خیلی بزرگه!!! شاید برا تو کوچکه.....خخخخخ
اقسوس ازاینکه برای یک بارهم شده مشکلات روستاهای بشرویه درجلسات طرح وبرای رفعش برنامه ریزی نمیشود همه اش خودشهر
دست شهر دار محترم بشرويه درد نكند با اين همه فعاليت عمراني در گوشه وكنار شهر ، همه ي مسوولين شهر به حص حص افتيدين كه نكند از شما عقب بيفتند . از شوراي محترم هم به خاطر انتخاب خوبشان تشكر مي كنيم. مشاوران ومباشران و دست اندر كاران پرو‍ژ ه ناقص جاده نمايندگان (مسير بشرويه به طبس) بايد از مردم عذر خواهي كنند ،هدر دادن امكانات و بودجه شهرستان در اين مسير نه تنهاهيچ فايده اي براي مردم شريف بشرويه نداشته كه حتي عرصه ها بكر طبيعي از جمله جنگل هاي بيدمشك و.. را نيز با خطر مواجه ساخته است حيف از درختان قطع شده در مسير دشت برفكده! . دريغ از گوش شنوا !
بله (مشکل پلیس راه )، آن روز که همه برای پوزه زنی فردوس که بگن ماهم پلیس راه داریم کله میشکستند پس بهترنیست حرفهامون ورفتاروکردارمون راازاحساسات ناسیونالیستی کناربزنیم وعاقلانه رفتارکنیم که همه ایران سرای من است

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.