کد مطلب: 23240
تاریخ انتشار : 31 خرد 1395 - 13:55
ماجرای بی بصیرتی مردم کوفه تنها مشکل حکومتی نبود و بلکه وی دارای فرماندهانی سست عنصر بود تا آنجا که در جنگ ، نامه پراکنی و فریب و مکر وعده های پرداخت پول و طلا فرماندهان لشکر حضرت را جذب می کرد و کار به جایی رسید که ....

به گزارش پیام بشرویه،نیمه رمضان سال سوم هجری اتفاقی میمون و مبارک،روزی پر از نور و سرور را در خانه حضرت علی (ع) به پا کرد، اولین مولود خاندان نبوت پا به جهان هستی گذاشت.

 

مولود شهرالرمضان پا به جهان گذاشت

 مولود شهرالرمضان و اولین ثمره پاک و مطهر خاندان نبوت،شب رمضان را نورانی تر کرد و ماجرای نام گذاری این خورشید تابان رمضان،مشق بزرگ احترام در خانواده را تداعی می کند.

 

"حجت الاسلام والمسلمین باقر زاده" در گفتگو با خبرنگار پیام بشرویه، فرا رسیدن اولین مولود خاندان نبوت را تبریک گفت و با اشاره به اینکه،زندگی این امام همام سراسر درس و آموزندگی از ابتدای خلقت تا شهادت ایشان است گفت:اولین خورشید تابان خاندان نبوت که در نیمه رمضان چشم به جهان گشود،شعف بسیاری را در دل پیامبر و خانواده حضرت علی (ع) به پا کرد.

ماجرای نام گذاری امام حسن مجتبی (ع)

کارشناس مذهبی قم،نام گذاری امام حسن مجتبی را نمونه ای بارز از احترام وبرقراری اوج عشق و علاقه بین خاندان نبوت دانست و گفت: در زمان ولادت ایشان،مادرش" حضرت فاطمه" برای نامگذاری  اولین فرزندش با احترام به همسر خود بیان می کند که من بر پدر فرزندم "حضرت علی" سبقه نمی گیرم و ایشان نام او را تعیین کنند ،این ادب حضرت فاطه نشان از اوج کمال این بانوی بزرگ است که در همین راستا حضرت علی نیز به احترام حضرت محمد از ایشان نام فرزند خود را خواستند و پیامبر نیز نام این مولود رمضان را از خداوند درخو است کرد و نام "حسن به معنای خوبی ها " بر وی گذاشته شد.

 

 

امام حسن مجتبی در دامن پر مهر مادری همچون "حضرت فاطمه زهرا " پرورش یافت و لالایی های که او را آرام می کرد،از امام حسن مجتبی یک دلاور جنگجو و شجاع ساخت.

لالایی های حماسه ساز و دلاور پرور

"حجت الاسلام باقرزاده" در این خصوص می گوید:لالایی های زیبا و جالبی که حضرت فاطمه هرا(س) برای فرزند دلبندش می خواند از او یک دلاور شجاع ساخت.

 

" تعبیر این لالایی حماسی این بود حسن جان شبیه پدرت باش و حق را از گردنت ازاد کن"

 

این کارشناس مذهبی با طرح این موضوع می گوید: اگر با ظرافت دقیقی به این مساله نگاه کنیم متوجه می شویم اهل بیت عصت و طهارت حتی برای زمزمه لالایی فرزندان خود هم محتوای مناسبی  داشته اند که نشان میدهد باید مادران مراقب باشند تا هر آهنگی را برای بچه های خود نگذارند

 

امام حسن(ع) در کنار برادرش و در آغوش گرم و پر محبت حضرت محمد بزرگ می شود،امام حسن و امام حسین همه جا باهم بوده و دوران کودکی ایشان به زیبایی گذشت .

 

از منبر نشینی  حضرت محمد (ص)تا سرداری در سپاه حضرت علی

امام حسن مجتبی از همان کودکی پای منبر حضرت محمد بزرگ شد و حتی تمام گزارش مجلس پیغمبر را برای خانه خود و حضرت فاطمه بیان می کرد که نشان از هوش سرشار امام حسن مجتبی بود تا انجا که حتی بوی حضرت محمد را از دور استثمام می کرده است.

 

امام حسن (ع) در کنار دلاور مردی همچون حضرت علی (ع) و حضرت محمد بزرگ می شود...

 

 

"حجت الاسلام باقرزاده " ، این امام همان را به عنوان شجاع ترین سردار سپاه حضرت علی (ع) معرفی می کند و می گوید: در دوران امامت اقا امیر المومنان، امام حسن (ع) یکی از سرداران شجاع لشگر بوده اند تا آنجا که در جنگ صفین یک لشگر 10 هزار نفری به فرماندهی ایشان هدایت شدند و دیگر جنگ ها دوشادوش پدر شجاعانه به میدان رزم می آمد.

 

آغاز ده سال تاریخی امام حسن مجتبی

بعد از پیدایش جنگ جمل، نهران و ایجاد گروه خوارج شکاف ها بین یاران امام علی و مردم بیشتر شد   خوارجیان که با چشم ظاهر خود و از روی بی بصیرتی بر طبل مخالفت  با حکومت حضرت علی پرداختند، نهایت 9 نفری را تربیت کردند و از این میان افرادی را برای قتل حضرت علی (ع) مامور کردند، بعد از واقعه شهادت حضرت علی (ع) و "رو شدن" چهره اصلی معاویه برای مردم، همه آنانی که در ظاهر به خلافت حضرت امیر المومنان مخالف می کردندبا حضرت امام حسن (ع)بیعت کردند.

 

 

کارشناس مذهبی و استاد حوزه علمیه، با تشریح موقعیت حکومت امام حسن مجتبی (ع) می گوید: امام حسن مجتبی در حالی حکومت را پذیرفت که در شام مخالفانی برای حکومت امام حسن وجود دارد و جامعه کوفه نیز دارای مردمی خسته از جنگ بود و عده ای نیز همان هایی بود که خوارج را بوجود اوردند تا آنجا که امیرالمومنان در آخر عمر خود  ملت کوفه را به پارچه کهنه تشبیه کرد که از هر طرف پاره میشود و  اکنون این جامعه به دست امام حسن مجتبی افتاده است.

 

آنچه صلح امام حسن را رقم زد/ از بی بصیرتی مردم کوفه تاکارگزانی پول پرست

 

ماجرای بی بصیرتی مردم کوفه تنها مشکل حکومتی امام حسن مجتبی (ع) نبود و بلکه وی دارای فرماندهانی سست عنصر بود  تا آنجا که در جنگ سپاه امام حسن مجتبی با معاویه ، نامه پراکنی و فریب و مکر این ملعون و وعده های پرداخت پول و طلا فرماندهان لشکر حضرت را جذب می کرد.

 

"حجت الاسلام باقر زاده " می گوید: معاویه که یارای مقابله با سپاه امام حسن را نداشت با مکر و فریب سپاه امام را از درون سست کرد و توطئه های زیادی را به کار گرفت تا سرداران و فرماندهان لشگر را با وعده های دنیوی خام کند، در این زمان که لشگر را از داخل فروپاشیدند نامه ای به امام حسن ارسال کرد و صلح را بر ایشان تحمیل نمود.

 

درایت امام حسن مجتبی در قبول صلح نامه کیان شریعت را نجات داد

امام حسن مجتبی در شرایطی قرار  میگیرد که دیگر نیروی قابل اعتمادی برای جنگ ندارد، و به فرموده رهبری  پذیرش صلح از سوی امام حسن مجتبی در شرایط خاص و حساس جامعه دینی تنها حادثه ای در امامت بود که موجب گردید کیان تشیع و معارف اسلامی که در خطر افتاده است با این درایت امام حسن مجتبی حفظ گرددو در واقع قیام سرخ عاشورای حسینی که منجر به انقلاب عظیم جهانی گردید مبدا آن حسنی و انتهای ان حسینی بود.

امام حسن با وجود ضربه از فرماندهان خود هیچ گاه در زمین دشمن بازی نکرد

کارشناس مذهبی قم با موشکافی صلح امام حسن مجتبی (ع) می گوید: مفاد و شرایط توافق در این صلح  را امام حسن مجتبی علیه السلام خود مهندسی کرد و  نکته جالب این است که با وجود اینکه امام از یاران خائن خود ضربه خورده بود ولی هیچگاه در زمین دشمن  بازی نکرد بلکه این معاویه بود که مجبور شد تا مفادی که تماما به نفع امام و دین اسلام بود را قبول کند.

 

مذاکرات بی ثمر با شیطان کجا و صلح آتیشن امام حسن کجا!

جالب است که می شنویم، برخی با وعده های انباشته و تحقق نیافته و در تراکم مشکلات معیشتی مردم  ، پس از گذشت ماه ها از مذاکرات بی ثمر با شیطان بزرگ ، سرخوشانه به مقایسه ی این وضعیت نامطلوب با صلح قهرمانانه ی امام حسن مجتبی علیه السلام می پردازند  و این درحالی است که به شهادت تاریخ مهمترین علّت صلح تحمیلی امام مجتبی علیه السلام با معاویه ، ریشه در خیانت مسئولان وقت و سرداران میدان جنگ داشت.

خیانت مسئولان وقت امام حسن عامل ایجاد صلح تحمیلی

همان سرداران سست عنصری که بجای رزم عاشقانه و جهاد  در راه خداوند ،دل به هوای نفس  دادند و بهایی ناچیز دین، دنیا و اخرت خود را فروختند و سر به آستان شیطان گذاشتند و فرزند پیامبر را در دهان گرگ تنها رها کردند و این شرایط امام حسن و مردم بی بصیرت  آن زمان و مسئولان دنیا پرستش چه شبهاتی به امروز ایران اسلامی دارد که برخی دست دادن با شیطان را به صلح با امام حسن مجتبی (ع) تشبیه کردد.

 

 

باقرزاده در این خصوص به خبرنگار پیام بشرویه می گوید: اینکه امروز برخی مذاکرات و راوبط خود را به صلح امام حسن تشبیه می کنند، قیاسی مع الفارغ انجام می دهند  در این خصوص چندین نکته قابل تامل است که اولین آن می توان به این مساله اشاره کرد که آن زمان چهره معاویه هنوز برای مردم مشخص نبود ولی امروز چهره آمریکای خبیث و خونخوار حتی برای کودکان مشخص و ملموس است چه برسد به سیاستمداران!

 

وی افزود: صلح امام حسن با مفادی که ایشان تعیین کردند حکایت از موقتی بودن آن دارد تا آنجا که در این مفاد می آید که معاویه حق تعیین جانشین ندارد، در مفاد صلح نامه حضرت امام مجتبی علیه السلام ، معاویه مکلف به اجرای قرآن و سنّت میشود و از برگزیدن جانشین برای خود منع کردند.

دشمن قابل اعتماد نیست، این را تاریخ هم شهادت می دهد

کارشناس مذهبی قم با تاکید بر اینکه دشمن هیچگاه قابل اعتماد نبوده و مذاکرات درس عبرتی برای ملت شد تا بیش از گذشته به خباثت استکبار پی ببرند خاطر نشان کرد: معاویه در آن زمان، با پا گذاشتن بر روی عهد نامه چهره واقعی خود را به مردم نشان داد و اگر قرار است درس عبرتی گرفته شود از صلح امام حسن، این نکته مهم است که استکبار و کفار هیچ کاه بر عهد خود نمی مانند.

 

آنچه در طول این مدت شاهد بوده ایم تکرار هشدارهای رهبری انقلاب  است که بارها از بی اعتمادی به آمریکا و عدم خوشبینی به مذاکرات سخن گفته اند.

 

تاریخ بار دیگر در دنیا طلبی خواص تکرار نشود

ایشان حتی مدبّرانه در دیدارهای مختلف خود با موضعی صریح و آشکار عنوان کرده اند که آمریکا همیشه دشمن اسلام بوده و هست، باید مراقب باشیم تاریخ باردیگر در دنیاطلبی خواص تکرار نشود !

صلحی که موجب شد معاویه عناد از کف ببرد، نه دین اسلام سر تعظیم فرود اورد

نهایت امام حسن مجتبی (ع) 10سال با وجود معاویه شرایط سخت را تحمل کردند و صبر و علم امام حسن شهره بود ولی صلح نامه امام حسن مجتبی آنقدر مفاد ان به نفع جامعه اسلامی بود که معاویه دیگر تاب تحمل امام همام را نداشت و با توطئه های مختلف درصدد نابودی ایشان برآمد و با نفوذ به خانه ایشان و مامور کردن همسرشان، این امام همان را مسموم کرده و به شهادت رساند.

 

باقرزاده با اشاره به فضائل آن امام همان گفت: امید است شجاعت، علم، بردباری، درایت و سیاست  دینی امام حسن مجتبی الگوی مردم و مسئولان قرار گیرد

 

نظرات کاربران

احسنت لذت بردم عالی بود زندگی امامان و ایمه سرشار از درس ها و عبرت ها است. پیشنهاد میکنم بیشتر از این خبرها کار کنید،جوانان ما با واقعیت های دینی بیشتر اشنا شوند انهایی هم که فراموش کرده یا خوابند.از خواب غفلت برخیزند
سلام نویسنده محترم من اطلاعی از شرایط علمی آقای باقرزاده ندارم ولی به قطع ,اطمینان دارم انتخاب گزیده ای و گزینشی تاریخ شریعت برای نمونه سازی امروزی به مصلحت تشیع نیست.در صورت نیاز مفاد صلح امام حسن و حتی صلح رسول الله (حدیببه)موجود است. قرارداد امروز که به برجام مشهور است سه دسته مخالف دارد.دسته اول میهن دوستانی که احساس می کنند با برجام کیان و منزلت ملت ایران دچار خدشه شده است.این دوستان قابل احترام هستند.اما باید بگویم در دنیای امروز داشتن یا نداشتن انرژی هسته ای کیان نمی آورد بلکه میزان مبارزه با فساد,میزان آزادی بیان و رشد رفاه اجتماعی است که باعث کیان ملتها و دولتها می شود والا امروزه بسیاری از کشورهای دارنده انرژی هسته ای مانند سوئد و ایتالیا بدنبال جایگزینی برای آن می گردند. اما دسته دوم کسانی هستند که کاسبان تحریم هستند و از دل آن ملیاردها دلار از اموال این ملت را به اسم دور زدن تحریم به تاراج بردند. اما دسته سوم افرادی هستند که میدانند برجام برای حفظ اینده کشور مفید است,اما چون با دولت مخالف هستند و با وجود این دولت نمی توانند بستگانشان را طتمیع کاری,مالی و... کنند و از طرفی دیگر قادر به فیلتر سازی هایی چون عدم التزام به اسلام و ولایت فقیه و ...برای فرزندان این کشور نیستند.سعی میکنند از برجام برای تضعیف دولت و برگرداندن دولتی شبیه دولت قبل استفاده کنند.برای اینان سیزده روز قهر دولت قبل با ولایت مهم نیست,قانون شکنی های دولت قبل مهم نیست,اختلاص ها و دروغها مهم نیست.مهم این است که در قدرت باشند,به هر قیمتی و با هر هزینه ای برای نظام. امیدوارم همانطور که با درج نام نظرم را بیان کردم شما نیز امانتدارانه آنرا درج کنید.

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.