کد مطلب: 20434
تاریخ انتشار : 16 تير 1394 - 21:14
ابیانه اغلب برای انعقاد قرارداد و توافق میان روستاها و اشخاص دعوت می شود چرا که مردم آن به یافتن راه حل های منصفانه و خردمندانه مشهور هستند.»

به گزارش پیام بشرویه ، مذاکرات هسته ای ایران و غرب در حالی ساعات پایانی خود را می گذراند که ناظران و افکار عمومی جهان در انتظار جواب این پرسش هستند که آیا طولانی ترین جلسات هسته ای دیپلماسی جهان به نتیجه ای خواهد رسید؟

 

 

شبکه آمریکایی سی ان ان" (CNN) با پخش گزارشی از روستای ابیانه اصفهان به موضوع گفتگوهای هسته ای میان ایران و 1+5 پرداخته و این سوال را مطرح کرده است که "آیا روستایی باستانی که از قدیم مناقشات را حل می کرده، کلید مذاکرات ایران و آمریکا را در دست دارد؟"

 

 

گزارشگر سی ان ان با حضور در روستای ابیانه، با برخی از ساکنین آن به گفتگو نشسته است.

 

گزارشگر این شبکه آمریکایی در این گزارش می گوید: «خانمی مسن برای راه رفتن در کوچه ای شیب دار در روستای باستانی ابیانه در ایران تلاش می کند. تماشای این صحنه که او تمام وزن خود را برای بالا رفتن از شیب روی عصا می اندازد، تقریبا دردناک است.

 

 

عسل امیری 74 ساله تمام عمر خود را اینجا گذرانده است. او زندگی را به کندی می گذراند. اما اشتباه نکنید؛ آن ها مسائل مربوط به سیاست بین الملل را به خوبی می شناسند. زمانی که من درباره آمریکا از او می پرسم، ناگهان با قدرت و انرژی، راست قامت می ایستد و با صدایی محکم می گوید: «ما مردم آمریکا را دوست داریم، ما پرزیدنت اوباما را دوست داریم، اما کنگره را دوست نداریم.

 

 

فاطمه جمال، دوست 80 ساله او نیز می گوید: ما شنیده ایم که پرزیدنت اوباما می گوید گزینه نظامی روی میز است. باشد، ما هیچ هراسی از آن نداریم.»

 

 

 

لینک دانلود ویدئو

 

 

گزارش سی ان ان ادامه می دهد: «روستای ابیانه با قدمتی تقریبا 4.000 ساله به عنوان یکی از قدیمی ترین اماکن کشور شناخته می شود.

 

فرهنگ ابیانه با مبنای "زندگی کن و اجازه بده دیگران زندگی کنند" در تمامی قرن ها در این روستا جاری بوده و هر چند ابیانه دستخوش تغییرات زیادی شده است اما هویت اصلی خود را حفظ کرده است.

 

 

سی ان ان از یک جلسه قرآن در بزرگترین و قدیمی ترین روستای ابیانه نیز بازدید می کند و می افزاید: «مردم اینجا مسلمان هستند اما بخش زیادی از فرهنگ خود را از دوره قبل از اسلام که دین اصلی در ایران زردشتی بوده نگه داشته اند و شیوه پوشش سنتی خود را حفظ کرده اند.»

 

 

این شبکه آمریکایی در ادامه به نقل یکی از ساکن این روستا گزارش می دهد: «رضا علیرضایی می گوید ما قصه ای در ابیانه داریم که مرد و زنی به خاطر اختلافشان به دادگاه رفتند. قاضی دید که زن، بند کفش مرد را می بنند و فکر کرد که درگیری میان آن ها حل شده است. در این رابطه پرسید. آن ها گفتند مشکل ما به قدرت خود باقی است اما به این معنا نیست که زن نمی تواند به همسرش کمک کند که بند کفشش را ببندد.

 

درسی که از این قصه می گیریم این است که حتی اگر در یک مورد اختلاف داشته باشیم به این معنا نیست لزوما باید همه روابط را از بین ببریم و شما هنوز می توانید در کنار هم زندگی کنید.

 

 

علیرضایی می گوید ابیانه اغلب برای انعقاد قرارداد و توافق میان روستاها و اشخاص دعوت می شود چرا که مردم آن به یافتن راه حل های منصفانه و خردمندانه مشهور هستند.»

 

 

گزارشگر سی ان ان در پایان اضافه می کند: «این ایرانی ساکن ابیانه اعتقاد دارد که چنین طرز فکری می تواند در روابط آمریکا با ایران کارگشا باشد. علیرضایی می گوید مردم ایران همیشه در شوراها با هم گفتگو کرده اند و خروجی و افکار شورایی همیشه مستحکم تر از افکار شخصی است. این چیزی است که تمدن را می سازد.»

 

 

جام نیوز

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.