کد مطلب: 12028
تاریخ انتشار : 14 اسف 1392 - 09:15
اين قلعه قدمت هزاران ساله دارد . برخي اعتقادات محلي نيز اين نظريه را تاكيدمي كند من جمله اينكه در دوران هاي قديم گبرها در آن زندگي مي كرده اند و يا برخي آثار قبر كه گفته مي شود متعلق به گبرها است .
قلعه دختر بشرویه

به گزارش خبرنگار فرهنگی پیام بشرویه /پخش ویژه نامه نورزانه بشرویه: یکی از آثار قديمي و فوق العاده زیبای شهرستان بشرویه  ، قلعه دختر است .
قلعه اي است در فاصله 12 كيلومتري غرب بشرويه در مجاورت آبي و معروف به آسياب دهنه بر بالاي كوهي به ارتفاع تقريبي 400 متر از سطح زمين بر بالاي قلعه اي مخروطي شكل قرار گرفته است و از سه طرف مشرف بر پرتگاه تقريباً غير قابل عبوري است و فقط از سمت جنوبي آن راه براي عبور سختي وجود دارد بر بالاي قلعه برجهاي متعددي وجود دارد به ارتفاع تقريبي 3 الي 4 متر با ديوارهاي به هم پيوسته كه چند محفظه و اتاقك كه به نظر محل جمع آوري آب و نزولات آسماني و سكونت بوده اطراف آن ساخته شده گرچه آثار باقي مانده از اين بنا ناچيز است و تقريباً همه بخشهاي آن خراب شده ليكن به واسطه برخورداري  از مصالح مقاوم كه از سنگهاي تراشيده شده خود محل و ملات مخصوص فراهم آمده ديواره هاي آن همچنان پابرجا است .

موقعيت آن طوري انتخاب شده كه بر تمامي دشت مجاور  مسلط است به طوريكه از فاصله چند كيلومتري آثار آن كاملاً مشهود است در زير پاي ضلع شرقي اين كوه زمين بايري است كه به نظر زماني داير بوده است عده اي اعتقاد دارندكه قبلاً آب بشرويه در اين زمين زراعت مي شده ولي بعداً چون زمينهاي فعلي بشرويه رامناسب تر ديده اند جريان آب را عوض كردند . در مورد سابق تاريخي آن « دو نظر وجود دارد ، يكي قلعه مزبور در عداد سلسله قلاعي است كه به همين نام از دوران ساساني باقي مانده و نمونه هايي از آن در ديگر شهرهاي ايران ديده مي شود و همگي از نظر بافت بر بالاي بلنديها و نقاط صعب العبور قرار دارند و اغلب شيوه بناي مربوط به قبل از اسلام و خصوصاً عهد ساساني را داشته و بيشتر جنبه تقدس و دفاعي داشته است . بر اين اساس اين قلعه قدمت هزاران ساله دارد .

برخي اعتقادات محلي نيز اين نظريه را تاكيدمي كند من جمله اينكه در دوران هاي قديم گبرها در آن زندگي مي كرده اند و يا برخي آثار قبر كه گفته مي شود متعلق به گبرها است . ولي هم اكنون سازمان ميراث فرهنگي ، هيچ اطلاعي جز اينكه قلعه مزبور به دوره ساساني ندارد .نظر ضعيف ديگر مربوط به دوره فعاليت اسماعيليان در جنوب خراسان به خصوص ناحيه قهستان است و اين قلعه احتمالاً در زمره پناهگاههايي است كه اين فرقه در منطقه تون و طبس   داشته اند و در نيمه قرن هفتم هجري با حمله مغول ويران شد . گرچه سبك بناي قلعه با شيوه معماري و موقعيت قلاع اسماعيلي در ايران متفاوت است اما بعيد نيست كه در دوران نفوذ اسماعيليان مورد استفاده نيز واقع شده باشد به خصوص كه مسير حركت و جاده ارتباطي تون به طبس نيز سابقاً از كنار همين محل مي گذشته است و از نظر دفاعي شرايط ممتازي داشته است . در مجموع ، در حوزه جغرافيايي بشرويه قلاع زيادي به چشم مي خوردكه ازنظرمعماري اختلاف ها و مشابهت هايي با هم دارند بخش عمده آنها در مركز دهستان بخش بشرويه واقع اند كه    مي توان آنها را در دودسته جاي داد :
1-قلاع بزرگي كه در وسط آنها معبر كشي شده و در كنار هر معبر اطاقهاي متعددي احداث و فاقد صحن و حياطند مانند قلعه طرجد .
2- قلاع كوچكتري كه اطاقك هاي آن در چهار ضلع حصار قلعه واقع و چسبيده به ديوار اصليند و برخوردار از صحن و حياط وسيع مانند عزيز آباد – گازرگاه رقه – قلعه قديمي بشرويه مصالح به كار رفته در آنها اغلب خشت و گل بوده است . از ميان مجموعه قلعه ها دو قلعه ارسك بر بالاي ارتفاعات و در مساحت نسبتاً كمي بنا شده و احتمالاً محل استقرار ديده بان بوده است و بقيه در سطح صاف بنا شده در حال حاضر اكثر قلعه ها يا كاملاً تخريب شده اند .........مانند قلعه نيگنان ، غني آباد ، بشرويه ، حسين آباد ، اصفاك ، ترجد ، فتح آباد ، مير حسينخان رقه ، و آنچه باقي مانده به محل نگهداري احشام تبديل شده است مانند، قلعه عزيز آباد – گازارگاه رقه و غيره .
"هاشم  اتفاقی "سرپرست میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان بشرویه نیز در خصوص قدمت این بنای باشکوه به خبرنگار ما گفت:در خصوص پیشینه تاریخی قلعه دختر این قلعه با توجه به نوع معماری که در پی سازی دیوارها و نحوه ساخت پوشش اتاق های بالای کوه به چشم می خورد از جمله بناهای دوره ساسانیان و مربوط به قبل از اسلام است و در حدود 1500 تا 2000 سال قدمت دارد و علاوه بر این به نام این قلعه که به نام دختر یا الهه میترا که یکی از الهه های دوران ساسانی است هم شاید بتوان استناد کرد. لازم به ذکر است این قلعه به لحاظ موقعیت قرارگیری و شرایط استراتژیکی خاصی که داشته در دوره سلجوقیان توسط فداییان اسماعلیه مورد استفاده مجدد قرار گرفته است که باز هم می توان به وجود بقایای معماری موجود در بنا و بازسازی هایی که بعدا در آن صورت گرفته است اشاره کرد. این احتمال نیز وجود دارد که قلعه حتی تا دوره افشاریه نیز مورد بهره بردای بوده است که این مورد نیاز به پژوهش بیشتر دارد. واما بحث گبرها: به لحاظ تاریخی دوره ی تاریخی به این نام وجود ندارد و تنها باید اشاره کرد که نام گبرها را مسلمانان بعد از ورود اسلام به غیر مسلمان ها نسبت داده اند و درواقع یک نام است که بیشتر جنبه فرهنگ عامه دارد تا مستندات تاریخی و می توان گبرها را همان اقوام ساسانی دانست.

قلعه دختر بشرویه
قلعه دختر بشرویه
قلعه دختر بشرویه
قلعه دختر بشرویه
قلعه دختر بشرویه

نظرات کاربران

افسوس و هزاران افسوس بر ما، چنان در جهل و نادانی گرفتار شده ایم که با گستاخی تمام نیاکان و اجدادمون را گبر می نامیم. آنچه توی نادان به تمسخر گبر مینامی از همت او بود که در مهد دلیران میراث کهن داری

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.

پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.